zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švédsko: z lidí neškodný kompost

12.02.2004
Odpady
Švédsko: z lidí neškodný kompost
Svědomití ekologové budou mít zakrátko možnost postarat se, aby ani po smrti neznečišťovali životní prostředí, a naopak pomohli tvorbě nové zeleně. Ekologický \"život po smrti\" jim totiž slibuje švédský pohřební ústav Promessa Organic.
Jeho metoda je založena na sublimačním sušení mrtvých těl pomocí tekutého dusíku. Nejprve je mrtvola zmražena na -196 stupňů Celsia a zvukové vibrace poté rozdrtí křehké ostatky na jemný prášek, který lze \"vrátit do ekologického cyklu\".
\"Náš ekologický pohřeb redukuje nepříznivý dopad na nejdůležitější zdroje - vodu, vzduch a půdu,\" vysvětluje šéfka firmy Susanne WiighMaesaková.
Po procesu zmrazování jsou ostatky v sypkém stavu uloženy do schránky vyrobené z kukuřičného škrobu a pohřbeny do mělkého hrobu. Příbuzní pak zde mohou vysadit keř nebo strom.
\"Vzniklý kompost vyživuje rostlinu, a ta se stane symbolem zemřelého, takže víme, kam se tělo našeho blízkého podělo,\" vysvětluje ředitelka, která by se prý po smrti ráda stala bílým rododendronem. Společnost požádala o patentování své metody v 35 zemích světa.
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí