zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Popelnice Evropy? Poslanci jednajío legalizaci dovozu odpadků

13.02.2004
Odpady
Popelnice Evropy? Poslanci jednajío legalizaci dovozu odpadků

Návrh legalizovat dovoz odpadu k pálení v českých spalovnách začala dnes projednávat Poslanecká sněmovna. Změnu zákona prosazuje liberecký poslanec ODS Tomáš Hasil.

S podobným plánem přišel už v roce 2001 tehdejší poslanec ODS a předseda představenstva liberecké spalovny Jiří Drda – tehdy jej poslanci drtivou většinou 142 ku 11 hlasům zamítli. Import z nedalekých německých měst by pro spalovnu v Liberci znamenal zajímavý obchod.

Dovoz odpadků má být podmíněn souhlasem ministerstva životního prostředí. Dovozce jej dostane, pokud splní několik vágně stanovených podmínek, například že import bude \"v zájmu šetrnosti k přírodním zdrojům\".

Otevření hranic by patrně během krátké doby vedlo k masivnímu dovozu odpadků do českých spaloven z pohraničních měst v Německu a Rakousku. Ovšem toxické exhalace a kontaminovaná škvára a popel zůstanou po spálení u nás. Z každé tuny spáleného obsahu popelnic vzniká asi 300 kilogramů tohoto nebezpečného odpadu, který se musí ukládat na speciálně zabezpečených skládkách.

Hnutí DUHA je přesvědčeno, že každý stát se má o své odpady postarat sám a nevyvážet je za hranice. Zákaz dovozu odpadu k pálení nebo skládkování je přitom v souladu s evropským právem. Každá země může omezit přepravu odpadků přes hranice, pokud nejde o recyklaci.

Hnutí DUHA vydalo stručný informační list s podrobnějšími údaji o návrhu:

www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/dovoz_odpadku.pdf

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

\"Česká republika nemůže být popelnicí sousedních zemí jen proto, aby nesmyslné mamutí spalovny měly dostatek zakázek. Legalizace dovozu by nejspíše znamenala, že k nám během roku či dvou začnou proudit kamióny odpadků k pálení. Na každou tunu spáleného komunálního odpadu připadá asi tři sta kilogramů toxického popela a škváry, plus exhalace ze spaloven. Poslanecká sněmovna musí být parlamentem, nikoli obchodním oddělením liberecké spalovny a Jiřího Drdy.\"

Kontakt: Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí