zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení se obávají o osud veřejnoprávních médií

13.02.2004
Obecné
Zelení se obávají o osud veřejnoprávních médií

Strana zelených považuje míru, v níž podporovaly kulturu všechny dosavadní vlády samostatné České republiky, za nedostatečnou. Zelení proto prosazují, aby podíl resortu kultury ve státním rozpočtu tvořil pevně jedno procento.

Jsme přesvědčeni, že setrvale neutěšená hospodářská situace kulturní oblasti je dána zejména nedostatečně a neefektivně využitými finančními možnostmi. V řadě evropských zemí kulturu i jiné obecně prospěšné sféry občanské společnosti spolufinancují výnosy z loterií; Strana zelených nepokládá za žádoucí, aby výnosy z loterií v České republice plynuly víceméně pouze do sportu.

Jednou ze záruk rozvoje kultury v České republice je existence svobodného rozhlasu i televize veřejné služby. Proto by měla vláda i parlamentu urychleně řešit svízelnou finanční situace, do které se Český rozhlas a především Česká televize dostali vinou neustálého odkládání novely zákona o financování veřejnoprávních médií. Česká  televize a Český rozhlas se stali rukojmím politiků.

Zelení jsou pro zvýšení koncesí. Se současnou snahou zrušit reklamu v České televizi však nesouhlasí. „Bojíme se, že neochota valorizovat koncesionářské poplatky, a snaha ještě více omezit, anebo úplně zrušit reklamu ve veřejnoprávních médiích povede k jejich finanční likvidaci. Ivan Langer a další politici opoziční smlouvy se nejprve pokusili Českou televizi přímo ovládnout. Když se jim to nepodařilo, pokoušejí se ji teď aspoň zničit,“ řekl Jakub Patočka, lídr kandidátky SZ ve volbách do EP. Strana zelených podporuje návrh nezávislé poslankyně Táni Fischerové, která kromě zvýšení poplatků a zlepšení jejich výběru uzákoněním pozitivní fikce, že televizní a rozhlasový přístroj vlastní každý, požaduje i zachování stávající míry reklamy v ČT.

Nebezpečné propojování politické, ekonomické a mediální moci omezuje kvalitu naší demokracie. „Poslanci by vedle navýšení koncesionářských poplatků měli přijmout takový zákon o Českém rozhlase a České televizi, který jednoznačně přispěje k jejich odpolitizování – a to například díky průhlednější konstrukci mediálních rad,“ říká místopředsedkyně Strany zelených pro média Jana Ulbrychová.

Kontakt:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 724 321 845

Jakub Patočka, lídr Strany zelených do Evropského parlamentu, tel.:  603 289 644
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí