zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká republika a Německo spojí síly v novém twinningovém projektu

16.02.2004
Obecné
Česká republika a Německo spojí síly v novém twinningovém projektu
V únoru byl v rámci programu Phare zahájen roční twinningový projekt zaměřený na energetický sektor – statistiku obnovitelných zdrojů energie.

Náklady na projekt ve výši 400 000 eur (12,8 milionu Kč) budou uhrazeny z prostředků Evropské unie. Hlavním partnerem na české straně je Ministerstvo průmyslu a obchodu. Projekt usiluje o zlepšení kvality statistiky týkající se obnovitelných zdrojů energie v České republice (tj. sběr dat, jejich zpracování a vyhodnocování). Dalším z cílů je i předání zkušeností stávající členské země EU v oblasti obnovitelných zdrojů České republice.

Ralf Dreyer, vedoucí Delegace Evropské komise v České Republice, k projektu uvedl: „Tento projekt vychází z jednoho z hlavních cílů energetické politiky EU, kterým je větší využití obnovitelných zdrojů energie. Česká republika nyní může v této oblasti těžit ze zkušeností stávající členské země. .“

Změny světového klimatu a politická vůle zavést opatření k omezení využívání fosilních energetických zdrojů jsou východiska, na kterých tento projekt musí stavět. Zvyšování energetické účinnosti, nahrazování fosilních paliv obnovitelnými zdroji energie a možnost obchodování s emisními certifikáty pro oxid uhličitý vyžadují dobrou a kvalifikovanou znalost využívání obnovitelných zdrojů energie. Cílem projektu tedy je zdokonalit statistiku obnovitelných zdrojů energie v ČR a posílit kapacity pro sběr a zpracování potřebných dat. Projekt sestává ze čtyř částí: (A) shrnutí zkušeností se statistikou obnovitelných zdrojů energie v členských zemích EU a analýza a zhodnocení současné situace v České republice, (B) zdokonalení statistických metod, (C) sběr a zpracování ročních dat o obnovitelných zdrojích energie v ČR, (D) školení a výcvik. Odborníci ze čtyř různých statistických úřadů v Německu budou přijíždět vždy na krátkou dobu a spolupracovat s pracovníky z Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Českého statistického úřadu a České energetické agentury.

Günter Wessels, německý předvstupní poradce zodpovědný za projekt řekl: „Z projektu budou mít prospěch obě zúčastněné země. Aktivity v rámci twinningového programu nám umožní upravit a optimalizovat náš vlastní systém statistiky obnovitelných zdrojích energie.“

Pro další informace kontaktujte:
Katharina von Schnurbein, tisková mluvčí Delegace Evropské komise v ČR, katharina.von-schnurbein@cec.eu.int, Tel: 224 312 835 nebo 255 708 220.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí