zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nepatřičné výmluvy úředníků

18.02.2004
Hluk
Nepatřičné výmluvy úředníků
V článku Statisícům lidí ničí zdraví hluk vozidel (HN 6. února) tvrdí pracovník ředitelství silnic a dálnic, že stát nemá 10 miliard korun na protihluková opatření. To je sporné tvrzení. Ministerstvo dopravy, které má stavbu zajistit, v loňském roce disponovalo ve Státním fondu dopravní infrastruktury 50 miliardami. Z toho Fond nedočerpal kolem devíti miliard pro nepřipravenost některých dopravních staveb. Přednostně by ministerstvo mělo z těchto peněz zajišťovat povinnosti, které mu ukládá zákon, tedy například výstavbu protihlukových opatření.
Ministerstvo na to mělo i dostatek času. Poprvé totiž byla tato povinnost uzákoněna již před třemi lety, termín pro plnění norem byl dokonce o jeden rok odložen, aby se ministerstvo stačilo připravit.
Zákon nebyl přijat samoúčelně, ale na základě poznatku, že hluk ničí zdraví. Efektem těchto opatření bude nejen lepší zdravotní a psychický stav občanů, ale část prostředků se vrátí do resortu zdravotnictví v menších nákladech na jejich léčení. Nepřijatelný je i návrh, aby část nákladů na protihluková opatření nesl občan. Ve většině případů proti vzrůstající dopravě v okolí svého bydliště nemůže nic dělat.
AUTOR: Eva Tylová, Praha, bývalá náměstkyně ministra životního prostředí
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí