zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Švédsko míní žalovat Komisi

19.02.2004
Chemické látky
Švédsko míní žalovat Komisi
Švédská vláda hodlá popohnat k soudu Evropskou komisi. Nelíbí se jí, že EU loni v říjnu povolila, aby se v členských zemích směl používat herbicid Paraquat. A to i přes intenzivní odpor ekologických skupin i obchodních svazů.

Tento prostředek na hubení plevele a kontrolu růstu trávy, který je třetím nejužívanějším herbicidem na světě, Švédsko zakázalo v roce 1983. Podle něho je Paraquat vysoce toxický a pro lidské zdraví extrémně nebezpečný. \"Jeho používání může znamenat zdravotní komplikace až smrt tisíců lidí, zvláště v chudých zemích, kde lidé nejsou schopni adekvátně se při jeho užívání chránit. Ale i v zemích EU jsou evidovány případy otrav,\" řekla ministryně životního prostředí Lena Sommestad.

Evropský soudní dvůr nyní bude posuzovat švédskou žádost, aby bylo rozhodnutí Komise anulováno. Verdikt bude sledovat řada dalších unijních států, jelikož užívání herbicidu Paraquat je zakázáno nebo omezeno v Rakousku (1993), Dánsku (1995), Finsku (1986), Slovinsku (1997), Německu (1993) a Maďarsku (1991).
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí