zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ZVVZ Milevsko hledá nové zakázky hlavně v Asii

20.02.2004
Ovzduší
ZVVZ Milevsko hledá nové zakázky hlavně v Asii
Přestože strojírenská společnost ZVVZ Milevsko nezakončila dlouhodobé námluvy s americkou korporací Twin City Fan kapitálovým propojením, jejího tržního postavení se to výrazně nedotklo. Nenaplnily se tak obavy, že se bez strategického investora nedostane na nové trhy.
\"Je to místy složitější, ale i s českým kapitálem hrajeme v dodávkách ekologického strojírenství důstojnou roli,\" uvedl finanční ředitel ZVVZ Miloslav Mácha. Firma se zaměřuje především na dodávky zařízení na úpravu a čištění vzduchu, větrání, klimatizaci a likvidaci tuhých a plynných škodlivin.
Podnik ze skupiny GES podnikatele Ivana Zacha vloni utržil celkem 1,351 miliardy korun, plných 70 procent v zahraničí. Díky bankovnímu zajištění kursových rizik nedoplatil na propad dolaru, ale naopak mu finanční operace přinesly 110 miliónů korun. I to firmě pomohlo srazit úvěry ze 150 na 7,5 miliónu korun. Podle mluvčí GES Group Jany Adamčikové nelze v současné době žádná jednání o prodeji ZVVZ označit za vážná.
Letošní výchozí pozice je ale horší. Podnik se musí vyrovnat s dokončením zakázek pro tureckou elektrárnu Elbistan a čínskou elektrárnu Šen-tchou, které tvořily třetinu tržeb. O některých velkých kontraktech se sice jedná, ale na stole zatím žádný neleží.
Zdeněk Šíma, náměstek generálního ředitele Škodaexportu, přes který ZVVZ do velkých investičních zakázek také vstupuje, pokládá za slibné příležitosti nejen v Číně a Indii, ale i v Pákistánu, Sýrii a Egyptě. \"Hlavně v Indii a Číně je poptávka po nových kapacitách na výrobu elektrické energie obrovská. V Číně to představuje dvojnásobek kapacit české energetiky, Indie o mnoho nezaostává. Je na nás, abychom to využili,\" uvedl Šíma.
\"Jak se tyto země včetně Vietnamu postupně dávají ekonomicky dohromady, vznikají tu zajímavé příležitosti,\" potvrdil možnosti regionu Asie generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy. Svaz chce, aby zde českou firemní sféru podpořila svou hospodářskou strategií i vláda. \"Ta ale zatím na tohle přání moc neslyší,\" řekl Liška.
Pro ZVVZ, které v tomto roce hodlají utržit 1,45 miliardy korun, to ale zatím znamená získat mnohem víc menších, jednorázových kontraktů. Naděje firma spojuje s Kazachstánem, kde už má uzavřené dodávky zařízení na odprášení cementáren za víc než 60 miliónů korun, Ruskem a Ukrajinou.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí