zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mnohé spalovny budou muset s datem vstupu do EU zavřít krám

23.02.2004
Ovzduší
Odpady
Chemické látky
Mnohé spalovny budou muset s datem vstupu do EU zavřít krám

Od 1. Května by měly být uzavřeny všechny spalovny, které vypouštějí do ovzduší více než  0,1 ng TEQ/m3 dioxinů. Podle odhadů Arniky je zhruba polovina z celkového množství českých spaloven. Patří mezi ně například spalovny odpadů ve Vyškově nebo v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově. Uzavření provozů, které neúnosně znečišťují životní prostředí (přinejmenším do doby než budou schopny splnit požadovaný limit)umožní novela zákona o ovzduší, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Novela zpřísnila nejen limity pro dioxiny, ale i pro další nebezpečné látky, například rtuť. Zpřísnění bylo nutné v souvislosti se sjednocením české a evropské legislativy.

„Mnohé spalovny budou patrně přitvrzením limitů zaskočeny. Počítaly totiž s tím, že budou moci beztrestně znečišťovat ovzduší až do konce roku. Měly jim to umožnit takzvané plány snižování emisí, jakási obdoba komunistických výjimek, kterou do zákona propašovali poslanci ODS. Je dobře, že novela dalšímu znečišťování ovzduší učinila přítrž,“ okomentoval zákon místopředseda sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů.

Zavedením emisního limitu pro spalovny s platností od 1. května se značně sníží celkové emise dioxinů do ovzduší. Podle aktualizované emisní inventury se spalovny na emisích dioxinů do ovzduší podílejí cca 15 procenty. Limit pro vypouštění dioxinů do ovzduší však nevyřeší jejich obsah v nebezpečných popílcích, které se například ukládaly do dolu Jan Šverma u Žacléře anebo je například liberecká spalovna nabízí jako stavební materiál. „S touto praxí by měla pomoci skoncovat Stockholmská úmluva, která i pro Českou republiku vstoupí v platnost 17. května tohoto roku. Podle ní by  se každá země měla snažit o eliminaci úniků takových látek jako jsou dioxiny do životního prostředí, tedy nejen do ovzduší,“ dodal Petrlík.

Arnika se svojí kampaní Budoucnost bez jedů a mezinárodními aktivitami podílela na urychlení procesu ratifikace úmluvy Českou republikou a dalšími státy ve střední a východní Evropě. Ratifikaci Stockholmské úmluvy Českou republikou podpořilo svým podpisem pod peticí Budoucnost bez jedů téměř 9,5 tisíce lidí a mezi nimi i přes sedm desítek obecních a krajských zastupitelů a starostů měst a obcí. Arnika také iniciovala mezinárodní prohlášení „Evropa bez jedů“ požadující ratifikaci Stockholmské úmluvy po evropských státech, k níž se připojilo 139 nevládních organizací z celého světa. Deklaraci pak Arnika zaslala Margot Walstromové a předala tehdejšímu prezidentovi ČR, Václavu Havlovi.

Stockholmskou úmluvu Česká republika ratifikovala v srpnu 2002 jako 16. země. Celkový seznam zemí, jež konvenci ratifikovali a jejich pořadí najdete na této internetové stránce: http://ipen.ecn.cz/index.php?l=en&k=home&r=viewtxt&id=60

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí