zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Parlament nevydal řeky do rukou lodních dopravců

23.02.2004
Voda
Parlament nevydal řeky do rukou lodních dopravců

PRAHA – Parlament ČR v pátek schválil senátní návrh zákona o vnitrozemské plavbě. Znamená to, že řeky Vltava a Labe nebudou vyňaty z působnosti zákona o ochraně přírody a krajiny, jak navrhoval poslanec ČSSD Jaromír Schling. Poslanci podpořili senátní návrh drtivým poměrem hlasů – 140 : 7. Postoj Sněmovny zřejmě do značné míry ovlivnil dopis Evropské komise, která upozorňovala na rozpor původního Schlingova návrhu s evropskými směrnicemi. Sdružení Arnika na tento fakt Evropskou komisi upozornilo zhruba přede dvěma měsíci, kdy hrozilo, že kontroverzní zákon projde.

Schválením senátního návrhu ušetřili poslanci Českou republiku rizika vysokých finančních postihů ze strany Evropské unie. V zákoně však stále zůstalo ustanovení, že rozvoj vltavské a labské vodní cesty je ve veřejném zájmu. „Poslanci tak vylepšili pozici pro lobby vodních dopravců při rozhodování o tom, který veřejný zájem v případě vodních děl převažuje. Zda je to zájem lodní dopravy či zájem ochrany vzácných přírodních hodnot,“ uvedl předseda Arniky Ing. Vlastimil Karlík.

O tom, který z těchto dvou veřejných zájmů je pro Českou republiku důležitější, rozhodne vláda na začátku dubna. Stanovisko vlády se bude opírat o vyjádření komise odborných náměstků ministrů, která má celou věc posoudit.

Porovnání veřejného zájmu je důležité kvůli udělení výjimky pro stavbu vodních děl. Tu již jednou odmítlo Ministerstvo životního prostředí vydat, protože zásah do koryta Labe v místech chráněné krajinné oblasti by znamenal příliš velké poškození prostředí a likvidaci cenných ekosystémů. Lobbyisté lodních dopravců se snažily výjimku obejít právě zrušením platnosti zákona o ochraně přírody a krajiny. „Teď, když se jim to nepovedlo, budou hledat jiné cesty jak dosáhnout svého cíle. Doufejme, že se jim to nepodaří a příroda dolního Labe bude zachráněna i pro příští generace,“ dodal Vlastimil Karlík.

TISKOVÁ ZPRÁVA SDRUŽENÍ ARNIKA

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí