zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpovědnost má mít obec

10.03.2004
Odpady
Odpovědnost má mít obec

V čísle 1/2004 časopisu Odpady je na straně 26 uveden výklad komise ministra životního prostředí o tom, kdo se má postarat o odstranění odpadu odloženého na místech, která k tomu nejsou určena za předpokladu, že původce není znám.

S odvoláním na § 79 odst. 1, písm. e), zákona 185/2001 Sb. o odpadech, se zde říká, že je to obec s rozšířenou působností. V tomto ustanovení zákona ovšem čteme, že odpad by měl být odstraněn \"hrozí-li nebezpečí poškození lidského zdraví nebo životního prostředí\". Tuto skutečnost je ovšem ve většině případů těžké prokázat nebo dokonce ani skutečně nehrozí.

Jen to vypadá hrozně a skládka \"jen\" poškozuje vzhled krajiny a negativně ovlivňuje psychiku obyvatel v okolí a návštěvníků těchto míst. Výsledkem je, že v řadě případů není skládka uklizena. Pracovníci odborů ŽP by jistě velmi rádi vyhověli, ale musí nejdříve získat souhlas a finance od obce, protože peněz v obcích není nikdy dost. O citované ustanovení zákona se přitom bohužel opírat nemohou.

Dále je ve výkladu komise ministra vysvětleno, že ze zákona. nelze dovodit, že by povinnost byla na vlastníkovi nemovitosti. S tím je nutné souhlasit, zejména v případech, kdy k uložení odpadů dochází opakovaně a vlastník nemá možnost trvalému ukládání odpadů cizími osobami zamezit. Výklad se zmiňuje o možnosti uložit vlastníkovi pozemků pokutu podle zákona o obcích. Ovšem uložení této pokuty by patrně bylo v těchto případech v rozporu s Listinou lidských práv a články Ústavy ČR. A právě proto nebyla tato povinnost v zákoně o odpadech uvedena.

Takže na základě citovaného výkladu se nedopracujeme k žádnému výsledku a černé skládky nebudou nadále odstraňovány. To není spekulace, ale skutečnost. Černé skládky jsou přece jen někdy uklizeny, ale to jen na soustavný nátlak občanů, ekologických sdružení a nebo v případech, kdy jsou příliš viditelné a poškozují pověst obce.

V zákoně by proto měla být povinnost obce s rozšířenou působností černé skládky likvidovat a to bez podmínek, které je obtížné doložit. Prostě jen proto, že tam někam na kraj pole, vpravo či vlevo od silnice odpad nepatří, a být tam nesmí. Obec by pak musela ve svém zájmu vyvinout jistě značné úsilí k zabránění ukládání odpadů a k vypátrání pachatelů. Má k tomu své zaměstnance a městskou policii. V řadě případů ovšem pracovníci obce vědí, kdo je pachatelem, ale nebývá snadné s těmito osobami něco udělat. Pokud ovšem obec od řádných občanů vybírá poplatky za odstraňování jejich odpadů, musí dokázat, aby stanovená pravidla platila na jejím území pro všechny.

AUTOR: RNDr. Jaroslav Herzig

Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí