zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ODS v roce 1999 hlasovala proti dovozu odpadků – musí jej odmítnout také nyní

25.02.2004
Odpady
ODS v roce 1999 hlasovala proti dovozu odpadků – musí jej odmítnout také nyní

Hnutí DUHA dnes požaduje po ODS, aby se postavila proti návrhu svého poslance Tomáše Hasila, který chce legalizovat dovoz odpadků z ciziny do českých spaloven. Ekologická organizace upozornila, že velká část dnešních delegátů ODS odmítla podpořit stejný plán při předchozím hlasování před více než čtyřmi lety.

Když Poslanecká sněmovna v listopadu 1999 hlasovala o prakticky identickém návrhu tehdejšího poslance ODS a předsedy představenstva liberecké spalovny Jiřího Drdy, odmítlo jej i jednadvacet z 57 členů dnešního poslaneckého klubu ODS [1].

Návrh byl zamítnut poměrem hlasů 142 ku 11 [2]. V tehdejším třiašedesátičlenném klubu ODS získal podporu pouhých deseti poslanců [3].

Otevření hranic by patrně během krátké doby vedlo k masivnímu dovozu odpadků do českých spaloven z pohraničních měst v Německu a Rakousku. Toxické exhalace a kontaminovaná škvára a popel však po spálení zůstanou u nás. Z každé tuny spáleného obsahu popelnic vzniká asi 300 kilogramů tohoto nebezpečného odpadu, který se musí ukládat na speciálně zabezpečených skládkách.

Hnutí DUHA vydalo stručný informační list s podrobnějšími údaji o návrhu:
www.hnutiduha.cz/publikace/infolisty/pdf/dovoz_odpadku.pdf

Vladan Záklasník z Hnutí DUHA řekl:

\"ODS musí návrh svého poslance odmítnout stejně jako před čtyřmi lety. Z poslanců ODS, kteří ve sněmovně seděli i tehdy, jej podpořilo pouze šest, zato polovina přímo hlasovala proti. Česká republika nemůže být popelnicí sousedních zemí jen proto, aby nesmyslné mamutí spalovny měly dostatek zakázek. Legalizace dovozu by nejspíše znamenala, že k nám během roku či dvou začnou proudit kamióny odpadků k pálení. Na každou tunu spáleného komunálního odpadu připadá asi tři sta kilogramů toxického popela a škváry, plus zdraví škodlivé exhalace ze spaloven. \"

Kontakt:            
Vladan Záklasník, telefon 776-
176349, email vladan.zaklasnik@hnutiduha.cz
Vojtěch Kotecký, telefon 604-202470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí