zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zaplaťte za svůj odpad

25.02.2004
Odpady
Zaplaťte za svůj odpad
Mnoho Západoevropanů žije poněkud jinak než valná část Čechů. Vášnivost debaty, kterou u nás vyvolá poplatek za budoucí likvidaci elektrospotřebičů, je proto nejspíš zaskočí. Jsou přece zvyklí měnit třeba auto během několika let a některé součásti vybavení domácnosti ještě častěji. Třídění odpadů je pro většinu z nich samozřejmostí, stejně jako dobře fungující odpadové hospodářství.
Naopak, nemálo Čechů odpad hází do přírody, případně se aspoň namáhá s jeho zakopáním. Vždyť žije v obci, která s vypětím sil platí jedno přistavění kontejneru ročně. A místo sběrného dvora vyčlení místo, kde se odpad kupí jak na divoké skládce. Vede to k otupění, takže chalupáři, kteří odpad vozí domů, mají pověst Marťanů.
Bude trvat dlouho, než většina Čechů uzná, že systém financování likvidace elektrospotřebičů má jistý smysl. Ovšem, stane se to jen tehdy, pokud i u nás vznikne skutečně hustá síť sběrných míst a firem, které se o ně budou starat. Má vyrůst právě z peněz, o něž se zvednou ceny elektrospotřebičů. Jestliže bude dobře fungovat a sloužit i lidem, kteří dnes vidí skládkování v lese jako \"jedinou\" možnost, pak snáz uznáme, že se má platit i za likvidaci odpadu.
Teď se ale mluví o penězích. Bylo by chybou, kdyby byl sazebník za likvidaci nadsazený. A první úvahy naznačují, že se to může stát.
AUTOR: martin.denemark@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí