zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanec Hasil usiluje o povolení dovozu odpadu ze zahraničí

26.02.2004
Odpady
Poslanec Hasil usiluje o povolení dovozu odpadu ze zahraničí

Za povolení dovozu odpadu ze zahraničí bojuje liberecký poslanec Parlamentu ČR Tomáš Hasil (ODS) z Liberce. Stejně jako jeho předchůdce, bývalý liberecký primátor Jiří Drda, chce do návrhu nového zákona o odpadech prosadit povolení dovážet ze zahraničí odpad za účelem jeho dalšího zpracování. Liberecká spalovna by to uvítala. Současné předpisy však dovoz odpadů ze zahraničí zakazují. Podle odborníků nehrozí jen to, že se sem začne ve velkém dovážet odpad z okolních zemí. Může to znamenat i to, že prudce vzrostou poplatky za odvoz odpadů. Ing. Eva Tylová (Zelený kruh) upozorňuje, že v sousedním Německu lidé za odstranění komunálního odpadu platí mnohonásobně větší částky než v Česku. Soukromé firmy  by se pak mohly orientovat spíše na dovoz než na sběr v česku. Vedení liberecké spalovny přitom nevylučuje, že v budoucnu odpadky například z německé Žitavy nebo polské Jelení Hory dovážet bude. Podle ředitele Pavla Bernáta je to druh obchodu. „V současnosti máme zaplněnou celou kapacitu spalovny, ale za tu cenu, že dovážíme odpad 120 kilometrů až z Pardubic. Připadá mi logické, svážet ho raději z okruhu 20 až 30 kilometrů, i když to bude za německými hranicemi,“ poznamenal Bernát.

Návrh zákona, který upravuje nakládání odpadem po vstupu ČR do Evropské unie, předložilo poslancům ministerstvo životního prostředí. Ve svém původním textu však s možností dovozu odpadu nepočítalo. Na první pohled nenápadnou změnu do zákona vnesl až poslanec Hasil s tím, že je špatné zakazovat striktně dovoz odpadů, když některé mohou posloužit také jako surovina. Podle něj bude dovoz možný, pokud jej schválí ministerstvo a pokud dovozce předloží smlouvu o jeho ekologicky šetrném zpracování.

„Existuje řada odpadů, které mohou posloužit i jako surovina,\" řekl Hasil. Dodal, že každý dovoz by měl podléhat povolení ministerstva životního prostředí, a to bude nejvyšším garantem, že se k nám nedostane nic závadného.

Zdroj: Newsletter Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí