zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodní katastrofy připravily loni svět o 65 miliard dolarů

27.02.2004
Havárie
Přírodní katastrofy připravily loni svět o 65 miliard dolarů
Ztráty pojišťoven, které jim loni způsobily přírodní katastrofy jako zemětřesení, tornáda, záplavy či lesní požáry, se loni proti roku 2002 zvýšily o čtyřicet procent na 16 miliard dolarů. Vyplývá to ze včerejší zprávy největší světové zajišťovny Münchener Rück.
Ta celkové hospodářské škody způsobené řáděním živlů odhaduje na 65 miliard dolarů. Při pohromách loni zahynulo na sedmdesát tisíc lidí, z toho více než polovina, asi čtyřicet tisíc, koncem prosince v íránském městě Bam. Předloni byla obětí po celém světě asi sedmina.
\"Po třech letech relativního poklidu došlo v roce 2003 nejméně k pěti velkým přírodním katastrofám,\" uvádí se mimo jiné ve zprávě.
Experti Münchener Rück varují, že pokračující oteplování klimatu bude mít stále závažnější důsledky pro hospodářství, a na to by se měli lidé i firmy připravit. Na takové výkyvy nejsou lidé připraveni, nejsou k tomu uzpůsobeny ani budovy, celá infrastruktura, uvádí zpráva. Ta rovněž tvrdí, že pojistné bude kvůli očekávaným \"dramatickým změnám\" zdražovat a zároveň budou zapotřebí přísnější limity pro vyplácení pojistných náhrad.
Na rozdíl od jiných částí světa středoevropské pojišťovny zažily vloni klidný rok. Regionu se vyhnuly přírodní katastrofy, které způsobují pojišťovnám největší ztráty.
\"Z našeho pohledu byl loňský rok relativně příznivý. Naši klienti nezaznamenali tolik pojistných událostí jako v záplavovém roce 2002. Současně jsme vloni vyřizovali o něco méně velkých škod,\" uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny, jež kraluje domácímu trhu.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí