zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Perchlor v půdě je dědictví minulosti

27.02.2004
Geologie
Perchlor v půdě je dědictví minulosti
Nové Město n. M. - Přestože město, jemuž se tradičně přezdívá Český Betlém, je obklopeno krásnou přírodou, i tady se najdou následky nešetrné lidské činnosti.
V katastru obce směrem na Jaroměř se u lesa Luštince nachází území, jež bylo v osmdesátých letech zasaženo nebezpečným perchlorem. Ten byl v tehdejších přilehlých podnicích používán k odmašťování. Dnes se bohužel nedá přesně prokázat, za jakých okolností do země proniknul. \"Při odpařování perchloru vzniká směs, která je těžší než vzduch, proto zůstává dole v půdě. V minulosti, ještě za působnosti Okresního úřadu v Náchodě, byl odčerpáván, ale určité zbytky v zemi stále zůstaly,\" řekl nám Lubomír Kruliš, vedoucí odboru životního prostředí.
Díky opakovanému odčerpávání a situování v hloubce 40 metrů nehrozí prý žádné bezprostřední nebezpečí. Situaci je však nutné pravidelně monitorovat. \"Ve vrtech firmy Stavostroj, které se kontrolují třikrát ročně, je situace stále lepší. Komplikovanější je to s podniky vzniklými z někdejšího Eltonu,\" doplňuje Pavel Štras z téhož odboru. \"Žádný z nich se k tomu nehlásí, protože se nepovažuje přímo za nástupnickou organizaci.\"
Situaci bude město samozřejmě dále sledovat. Řešit ji chce dál ve spolupráci s královehradeckým Krajským úřadem.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí