zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Solární automobily se zúčastní olympiských her

27.02.2004
Obecné
Solární automobily se zúčastní olympiských her
Ve starém Řecku se olympiády účastnili kromě sportovců i umělci a vědci, v současnosti by se do tohoto významného podniku měly promítnout zase myšlenky ochrany životního prostředí. Letošní olympijské hry v Aténách budou mít na programu také závod solárních automobilů nazvaný Phaeton 2004.
\"Olympijské závody solárních automobilů by měly dát světu jasné poselství o nevyhnutelnosti ochrany prostředí před destruktivními vlivy lidských aktivit,\" říká se v propozicích akce. \"Olympijská myšlenka je založená na respektu k člověku a ten zas nemůže existovat bez vztahu ke svému přirozenému prostředí. Stejné Slunce, které zažehuje olympijskou pochodeň, může být také zdrojem čisté energie pro lidstvo.\"
Závod je vůbec prvním významným podnikem tohoto druhu na evropském kontinentě - až dosud solární automobily závodily především ve slunné Austrálii. Je otevřen studentským týmům, soukromníkům i institucím z celého světa. Solární vozy budou rozděleny do několika kategorií podle hmotnosti a typu pohonu - v některých je povoleno i dobíjení baterií z externích zdrojů, také v tomto případě ale musí jít o obnovitelné energie, například o větrný generátor. V nejnižší kategorii nesmí být hmotnost vozu menší než 150 kg, v nejtěžší nesmí přesáhnout 1500 kg.
Symbolický je název podniku (Phaeton byl ve starořecké mytologii synem boha Slunce Hélia) i trasa, kudy povede. Start bude 22. května na olympijském stadiónu v Aténách, odkud závodníci zamíří do Olympie, dále do Delf, jejichž věštírna byla jednotícím prvkem antického světa a pak zpět do Atén. Pět etap bude mít celkovou délku 795 kilometrů.
\"Poselství závodu Phaeton 2004 by mělo znít: helénské filozofické myšlení znamená myšlení antropocentrické - tedy lidské aktivity v harmonii s přírodou,\" říkají organizátoři závodu
Zdroj: Právo

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí