zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bariéry zabrání šíření jedů

01.03.2004
Geologie
Bariéry zabrání šíření jedů
Chrudim - Chemické látky používané před lety v průmyslovém závodě Transporta se dostaly do podloží a šíří se na Pardubicko. Vrty potvrdily, že je kontaminace značná.

Město má černého Petra
Znečištění se objevilo zhruba na deseti kilometrech čtverečních, migruje ze starého i nového závodu Transporty. Reagovat se musí okamžitě, dalšímu průniku jedů mají proto už v březnu zabránit hydraulické bariéry. Jejich instalace si vyžádá investici kolem jedenácti milionů korun, které zaplatí Pardubický kraj. Tato částka ale není konečná, jde jen o první etapu likvidace havárie. Viník, tedy Transporta, už neexistuje. Starosta Chrudimě Ladislav Libý na včerejší tiskové konferenci uvedl, že aktivitu Pardubického kraje a dalších orgánů státní správy vítá.

\"Dostali jsme černého Petra. Naše město by se s tak finančně náročnou akcí samo nevypořádalo. Ale samozřejmě se budeme snažit i z naší pozice peníze na likvidaci havárie sehnat. Jsme připraveni takzvaně leštit kliky na kompetentních úřadech,\" prohlásil. Radní Pardubického kraje Petr Šilar zdůraznil, že podle novelizace zákona je úkolem krajů založit finanční fond, ze kterého se budou podobné ekologické události hradit.
\"Bude průběžně doplňován z prostředků státu a kraje,\" řekl.
Sanační práce bude mít na starosti chrudimská společnost Ekomonitor, která už provedla analýzu rizik. Právě tato firma v současné době úspěšně odstraňuje podzemní znečištění vod perchlorem, které bylo před čtyřmi lety náhodným odběrem objeveno v Boru u Skutče na Chrudimsku.
\"Jak to bude s financováním? Nelze teď tvrdit, zda má přednost Chrudim, Bor anebo skládka v Hodoníně u Nasavrk. Každá havárie je špatná a my nemůžeme žádnou stavět na okraj zájmu,\" poznamenal radní Šilar.

Vodu ze studní nepoužívat
Těkavé chlorované uhlovodíky z Transporty se šíří na Medlešice a Dřenice. V tamějších studnách už byly zjištěny značné hodnoty znečištění.
\"Lidé mají naštěstí v obou obcích možnost připojit se na vodovod,\" zdůraznil chrudimský starosta Ladislav Libý.
Jaroslav Říha pověřený vedením chrudimského pracoviště Krajské hygienické stanice Pardubice dodal, že se používání vody ze studní v Medlešicích a Dřenicích nedoporučuje.
\"Je to na každém, jak se rozhodne. Stát lidem nemůže zasahovat do toho, zda kontaminovanou vodu odebírají,\" uvedl Říha.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí