zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpad jako hnojivo

10.03.2004
Příroda
Odpad jako hnojivo
O pokojové rostliny se můžete starat i přírodními prostředky - usazeninou z kávy, kopřivami, čajem, minerální vodou a podobně.

Usazenina z kávy
Nakypřuje půdu a váže vodu podobně jako rašelina. Obsah filtrovacího sáčku na kávu shromažďujeme v kbelíku a při přesazování pokojových květin jej přidáváme do země.

Čaj pro rostliny
Slupky z cibule a rebarborové listy nevyhazujeme na kompost, ale připravíme z nich \"čaj\" pro zahradní rostliny. Udržuje je zdravé a silné a zabraňuje napadení škůdci.

Hnojivo z kopřiv
Ponoříme čerstvé kopřivy asi na tři dny do vody a poté jimi zaléváme rostliny. Poněvadž má výluh nepříjemný pach, měl by být uchováván venku.

Vylouhovaný čaj
Zbytky vylouhovaného čaje pomáhají šetřit hnojivo na květiny. Jednoduše je vpracujeme do zeminy. Například růže jsou mulčovací vrstvou ze zbytků čaje chráněny před napadením plísní.

Minerální voda
Zbytky minerální vody nevyléváme. Raději je použijeme k zalévání pokojových rostlin. Voda stále ještě obsahuje minerální látky, které rostliny potřebují k růstu.

Kartony od vajec
Poslouží k přepichování rostlin. Po zakořenění je můžeme dokonce i s rostlinou zasadit do země, poněvadž se tam rozpadnou.

Brambor udržuje čerstvost
Překrojený brambor vložíme do vody, ve které máme řezané květy. Stonky květin musí přijít do styku s bramborem, pak zůstanou déle čerstvé.

Řezané květiny vydrží déle, jestliže je nedáváme do blízkosti zralého ovoce.

Tabákový výluh. Nedopalky cigaret nahrazují mnohé prostředky na potírání co škůdců. Na 1 litr vody dáme 5 nedopalků a přes noc necháme luhovat. Druhý den přecedíme, přidáme trochu lihu a mazlavého mýdla a škůdci napadené rostliny touto směsí postříkáme. Brzy budou rostliny opět fit. Ale pozor! Tento tabákový výluh je i pro lidi vysoce jedovatý!

Zdroj: Viktorie.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí