zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Natura 2000 i v České republice

04.03.2004
Příroda
Natura 2000 i v České republice

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ochraně přírody, která umožní, aby i v České republice platila evropská pravidla ochrany přírody – takzvaná soustava Natura 2000. „Jsem rád, že sněmovna umožnila, abychom dostáli svým závazkům vůči Evropské unii a mohli účinně chránit místa, která jsou unikátní z celoevropského pohledu. Některé pozměňovací návrhy ovšem podstatně zkomplikují práci doma, “ komentuje závěrečné hlasování ministr životního prostředí Libor Ambrozek. 

Ochranný režim v mnoha územích soustavy Natura 2000 bude méně přísný než v současných chráněných územích. Na všech územích bude stát podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Pokud přece jen bude majitel v hospodaření omezen, budou mu vypláceny kompenzace. Do května by v České republice  mělo vzniknout  41 oblastí ochrany ptactva a Evropské komisi odeslán národní seznam stanovišť – na jejich vyhlášení je pak ještě šest let času.

Komplikaci znamenají některé přijaté pozměňovací návrhy. Například podle návrhu poslance Aubrechta bude výjimky podle paragrafu 43 zákona o ochraně přírody a krajiny udělovat vláda. Doposud tak činilo ministerstvo životního prostředí či kraje. Jiný pozměňovací návrh zase velmi komplikovaně upravuje podmínky pro chov živočichů v zajetí.

Přehled hlasování najdete na: http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=35093&o=4

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí