zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Poslanci přijali \"Naturu 2000\"

04.03.2004
Příroda
Poslanci přijali \ Naturu 2000\
Sněmovna na druhý pokus přijala klíčovou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která počítá s vytvořením evropské soustavy zvláště chráněných oblastí Natura 2000.
Pokud by parlament nepřijal novelu včas, hrozily by republice po vstupu do Evropské unie sankce až několika set tisíc eur denně - dokud by nezjednala nápravu.
Ačkoli poslanci předložili desítky pozměňovacích návrhů, sněmovna nakonec nepřijala žádný, který by byl v rozporu s evropskými směrnicemi.
\"Z evropského hlediska je to přijatelné,\" řekl bezprostředně po včerejším hlasování poslanců Ladislav Miko, náměstek ministra životního prostředí.
Sněmovna například zamítla návrh Jihočeského kraje, aby nově vyhlašované ptačí oblasti, které dosud nejsou chráněny v rámci národních parků či krajinných oblastí, podléhaly souhlasu kraje a dotčených obcí.
\"Samospráva má zodpovědnost za rozvoj regionu a nová chráněná území mohou přinést další omezení,\" obhajoval návrh náměstek jihočeského hejtmana Jiří Vlach.
Pokud by však kraj nebo obec vyhlášení nové chráněné oblasti zablokovaly, mohlo by to znamenat porušení evropské směrnice a českých závazků vůči unii.
Sněmovna nakonec přijala pozměňovací návrh poslance Františka Pelce, podle něhož se musí nově vyhlašovaná ochranná území s kraji a obcemi projednat, ty ale nebudou mít právo veta.
Obava, že novela zákona omezí majitele lesních či zemědělských pozemků, provázela tuto předlohu po celou dobu jejího zdlouhavého projednávání. Byl to i jeden z hlavních důvodů, proč poslanci rozdílem jediného hlasu novelu loni v listopadu nepřijali.
V novém návrhu Ministerstvo životního prostředí například přesně vypočítalo, kolik peněz bude potřeba na odškodnění vlastníků lesů či pastvin, jejichž hospodaření bude omezeno ochranou nových území Natura.
Tyto kompenzace by si podle odborných odhadů měly každý rok vyžádat zhruba 400 miliónů korun.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí