zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co tvrdí ti, kdo netřídí?

05.03.2004
Odpady
Co tvrdí ti, kdo netřídí?
I když se v posledních pěti letech u nás množství vytříděného odpadu zvyšovalo v průměru o 37 % ročně, v roce 2003 tento růst klesl na 11 %. Přitom počet sběrných míst je oproti předchozím letům vyšší. Podle požadavků EU musí skutečná účast občanů na třídění odpadu vzrůst ze současných 62 % na 75 % a množství vytříděného odpadu z 27 na 36 kg v roce 2005 (po roce 2008 dokonce na více než 85 % a 40 kg).

Další rozvoj třídění potřebují i obce, aby splnily cíle využití komunálního odpadu, které jim ukládá Plán odpadového hospodářství přijatý vládou ČR na základě směrnic EU.

Reklamní kampaň v médiích (viz obrázek), kterou zahájil v únoru EKO-KOM, a. s., nabádá proto občany k tomu, aby nebyli líní a odpad v domácnostech třídili.

A co tvrdí ti, kdo netřídí? Jak ukazuje průzkum společnosti EKO-KOM, část občanů (38 %) netřídí proto, že kontejnery jsou moc daleko (170 m), nemá na to čas (3 minuty denně) ani místo (0,5 m2), je to složité (třídí se jen tři složky), nikdo to nedělá, tak proč já (62 % ano) a je to jen pro mladé (třídí 60 % důchodců).

Cílem kampaně je tento negativní přístup zvrátit a dosáhnout nejen větší podíl vytříděného odpadu, ale i jeho lepší kvalitu pro recyklaci. Na podzim připravuje EKO-KOM vzdělávací akce - Barevná (do)odpoledne - v regionech a vybraných městech.. V souvislosti s Evropským týdnem recyklace se budou konat Velké barevné dny v Praze a Brně.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí