zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Desintegrace čistírenských kalů

15.03.2004
Odpady
Desintegrace čistírenských kalů
Velké množství kalu vznikajícího při čištění odpadních vod je zdrojem značných technologických potíží a prodražuje provoz čistíren.
Řešením by mohla být nová technologie, která využívá vysoce účinných ultrazvukových keramických měničů. Na část proudu kalu, který je dále zpracováván anaerobně na bioplyn, se předem působí ultrazvukem, který kal mechanicky rozmělní. Takto zpracovaný kal dává více bioplynu a snadněji se odvodňuje. Kavitační jevy dále mění strukturu vloček kalu: aktivované enzymy, uvolněné z mikroorganizmů kalu urychlují a zlepšují rozklad organických látek, čímž vzniká až o 45 % více bioplynu. Použití této techniky umožňuje výrazné snížení nákladů čistíren, snížení jejich energetické náročnosti a potřeby přísad k odvodnění kalů a zkrácení doby tohoto procesu.

Výsledkem je uvolnění kapacit pro zpracování větších objemů vod nebo jiných organických odpadů, zvýšení produkce bioplynu při současném snížení objemu kalu k dalšímu zpracování. Po ověření v čistírně odpadních vod v Schifferstadtu (SRN) využívá tuto technologii jedenáct německých a jedna rakouská čistírna odpadních vod (11 000 až 650 000 EQ). Licence na proces byla prodána i do Japonska a další zájemci z Velké Británie, Itálie, Švýcarska, USA, Kanady a Austrálie o její koupi uvažují.

Pro marketing nové technologie byla založena společnost IWE.Tec (Innovative Water and Environmental Technologies) GmbH v Radebeulu u Drážďan, která nabízí pro její zavedení další služby: systémové analýzy technologie a speciální měření, zjišťování příčin poruch a jejich odstranění, inženýrsko-technické expertizy, nasazení ultrazvukové technologie, technologická řešení k odstranění poruch provozu v čistírenských zařízeních (plovoucí kaly, kalové pěny a pěnění ve vyhnívacích nádržích), ekonomická řešení a snížení podílu flokulantů a jejich náhrady. Navržené procesy jsou vhodné pro komunální i průmyslové čistírny odpadních vod.
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí