zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únik ropy do vody při těžbě u Břeclavi nehrozí

05.03.2004
Geologie
Únik ropy do vody při těžbě u Břeclavi nehrozí
K zahájení pravidelné těžby ropy a zemního plynu v lokalitě Kančí obora u Břeclavi je znovu o krok blíž. Skončilo totiž několikaměsíční sledování vydatných ložisek těchto surovin kontrolními monitorovacími vrty. První vyhodnocení výsledků vrtů, které požadovaly Vodárny a kanalizace Břeclav, potvrdilo, že k úniku těžených surovin do pitné vody by dojít nemělo.
Vodárny nyní na základě výsledků monitorovacích vrtů musí vypracovat zprávu pro Ministerstvo životního prostředí. To bude také posuzovat zprávu o dopadech těžby na životní prostředí.
Ropu a zemní plyn chtějí v Kančí oboře, která leží na okraji Lednicko-valtického areálu chráněného UNESCO a je zásobárnou kvalitní pitné vody pro část města, těžit společnosti Moravské naftové doly a Česká naftařská. Čerpací zkoušky na ložiscích už trvají tři roky a loni v létě svůj souhlas s pravidelnou těžbou, která má trvat osm let, dali břeclavští zastupitelé.
Ložiska ropy a plynu původně sledovaly čtyři monitorovací vrty, pro větší kontrolu pak bylo namontováno dalších devět. Experti totiž upozornili na to, že podzemní voda v této lokalitě není stojatá, ale je neustále doplňována z řeky Dyje a proudí, což může mít vliv na stabilitu těžebních vrtů.
\"Po skončení těchto řízení pak budeme moci podat žádost na Obvodní báňský úřad,\" uvedla mluvčí Moravských naftových dolů Marie Pressburgerová. Úřad bude mít konečné slovo o zahájení pravidelné těžby, další stanoviska mají pouze doporučující charakter.
Lokalita v Kančí oboře je přitom prvním místem v zemi, kde záměr pravidelně těžit ropu a zemní plyn narazil na výrazné protesty lidí a ekologů. Proti těžbě ropy a zemního plynu u Břeclavi je část obyvatel města, se zahájením těžby nesouhlasí ani vedení Jihomoravského kraje a ministr životního prostředí Libor Ambrozek. \"Těžbu v této lokalitě nedoporučím,\" řekl ministr.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí