zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dřevo ze Sibiře se nezákonně vyváží především do Číny

05.03.2004
Les
Dřevo ze Sibiře se nezákonně vyváží především do Číny
Rusko má podle údajů OSN 851,2 miliónu hektarů lesních porostů a je největší zásobárnou dřeva na planetě. Přesto dováží přepychový dřevěný nábytek z Itálie, kvalitní křídový papír z Finska, dřevěné okenní rámy z Německa.
Proč jsou Rusové nuceni platit za drahé zboží z dovozu? klade si otázku ruský týdeník Argumenty i fakty. Odpověď je podle něj jednoduchá. Stát není schopen zajistit kvalitní zpracování dřeva. Nezajišťuje dokonce ani ochranu vlastního přírodního bohatství. Těžba dřeva z ruských lesů se stává hrou bez pravidel.

MEZITITULEK: Zákazník platí hotově
\"Teď se ty nejkvalitnější stromy v lesích Dálného východu kácejí pro zákazníky z Číny,\" říká ředitel Irkutského dřevařského závodu Vjačeslav Stupničenko.
\"Číňané platí na rozdíl od státu hotově. Za metr kubický kvalitního dřeva vyplatí okamžitě na dlaň čtyřicet dolarů. Naši lidé s tím nemají žádné starosti, jen pokácejí stromy a vyvezou je k silnici.\"
Dále už probíhá všechno v režii čínských obchodníků. \"Nakládají kmeny na nákladní auta a vezou je k železnici, která vede do Číny,\" říká Stupničenko.

MEZITITULEK: Z cizího krev neteče
\"Své vlastní lesy přitom Číňané šetří a kácení stromů je regulováno přísnými zákony,\" říká ředitel moskevského centra pro ekologii a ochranu lesů akademik Alexandr Isajev.
\"Na Sibiři nakoupí kubík surového dřeva za čtyřicet padesát dolarů, v Číně ho zpracují a vysuší a poté už kubík prodávají za 500 dolarů. Mimochodem i do Spojených států, kde je těžba dřeva v lesích rovněž přísně kontrolována,\" stěžuje si Isajev.
Daleko horší je však podle něj skutečnost, že podle odhadů ministerstva zemědělství je celá pětina těžby v lesích ilegální. Kácejí se ty nejlepší stromy a čínský zákazník si bere z obrovského kmene jen čtyřmetrové kusy toho nejkvalitnějšího dřeva. Zbytek je nezajímá. Doma však ruské dřevo využijí beze zbytku. Z drobných třísek se vyrábějí v Číně párátka, nebo - menstruační vložky.

MEZITITULEK: Korupce vládne všemu
\"Ilegálním vývozem dřeva do zahraničí přichází ruská státní pokladna ročně až o tři miliardy dolarů,\" uvádí server flb.ru.
Nezákonný vývoz dřeva z ruských lesů usnadňuje podnikavým obchodníkům z Číny zkorumpovanost ruských úředníků.
\"Je snadné získat za pár desítek dolarů potřebné doklady - počínaje vstupním vízem a konče falešnými doklady o nákupu dřeva,\" říká mluvčí policie Irkutské oblasti Vitalij Salamacha.
\"Na cestě k hranici náklad dřeva několikrát čistě formálně změní zákazníka a původně falešné doklady se tak legalizují,\" vysvětluje Salamacha.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí