zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zastupitelé plazmatron jednomyslně odmítli

09.03.2004
Odpady
Zastupitelé plazmatron jednomyslně odmítli
Polička - Na mimořádném zasedání zastupitelstvo města všemi přítomnými hlasy odmítlo záměr výstavby plazmové technologie zpracování nebezpečných látek v areálu Poličských strojíren, který nedávno představil majoritní vlastník závodu, společnost Omnipol. Zastupitelé schválili text vyjádření města k oznámení záměru v rámci posuzování vlivu na životní prostředí (takzvaná EIA) a v dalším usnesení pak vyjádřili zásadní nesouhlas s realizací projektu.
V předchozí diskuzi zastupitelé i občané několikrát opakovali dříve uvedené důvody proti výstavbě plazmatronu v Poličských strojírnách. Představitelé Omnipolu v odpovědi na otázku, jaké spatřují v případě realizace tohoto záměru možné výhody pro Poličku a přilehlý region, uvedli vznik šestnácti pracovních míst, které však mají být obsazeny přesunem dosavadních pracovníků Poličských strojíren. Poukazovali rovněž na zvýšený zisk z dividend, neboť město vlastní jistá procenta akcií Poličských strojíren a investor je přesvědčen o budoucí prosperitě plazmatronu. Jako třetí argument byl uveden příjem z daní z Poličských strojíren do městské pokladny, který však zastupitelé, znalí zákona o rozpočtovém určení daní, ihned odmítli. Také vyjádření zástupců Omnipolu o aktuální vlastnické struktuře a stabilitě firem Omnipol a Omnyx považují někteří účastníci jednání za neuspokojivé.
René Habrman z poličského ekologického hnutí A21 konstatoval: \"Toto usnesení nemusí znamenat zastavení úmyslu plazmatron v Poličce postavit, neboť rozhodnutí zastupitelstva není rozhodující, ale slouží jako podklad pro vyjádření k posouzení vlivu na životní prostředí. Byl to první krok a je možné, že se kauza povleče třeba i roky.\"
Proti záměru se staví nejenom Polička a její obyvatelé, ale i lidé ze širšího regionu.
RENÉ HABRMAN
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí