zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za tuny vodního květu mohou malé čistírny

09.03.2004
Voda
Za tuny vodního květu mohou malé čistírny
Frymburk - Problémem, jak zatočit se zelenou vodou, která se každoročně objevuje v lipenské nádrži, se zabývalo fórum odborníků čtvrtého ročníku setkání Přátel čisté vody.
Kvalita vody v jezeře zhoršuje nadměrný růst řas a sinic v letním období. Za tento stav může velké množství fosforu. Z jednoho gramu této látky může vzniknout až 1,7 kilogramu rostlinné hmoty.
Ačkoliv koncentrace fosforu v přehradě poslední deset let klesá, nadále přesahuje 2,5krát hodnoty, které jsou považovány za přijatelné. Tak čistá vody byla v jezeře naposledy na přelomu 60. a 70. let.
Velké množství fosforu pochází z čistíren odpadních vod. \"Čistírny ve velkých obcích, které byly v posledních deseti letech modernizovány, splňují normy na čištění odpadních vod,\" konstatoval Josef Hejzlar z Akademie věd České Budějovice.
Větším problémem jsou podle odborníků malé čistírny. \"Těch je kolem nádrže 27 a čtyřem z nich musela inspekce životního prostředí uložit v minulém roce pokutu,\" upozornil Hejzlar. V současné době si s fosforem účinně neporadí patnáct malých čistíren. Jejich provozovatelům zaslali Přátelé čisté vody výzvu, aby zapojili své provozy do boje za čistější lipenskou vodu. Technologické řešení problému by je podle odborníků přišlo na 2000 korun a ročně by pak museli investovat zhruba 2800 korun.
Z malých čistíren se do lipenské nádrže ročně dostane jedna tuna fosforu.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí