zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Osmině druhů ptáků hrozí vyhynutí

10.03.2004
Příroda
Osmině druhů ptáků hrozí vyhynutí
Nejvíce druhů ptactva je ohroženo v Brazílii, Himálaji, jihovýchodní Asii a na Madagaskaru

Indikátorem stavu životního prostředí je pro vědce situace ptáků. Výrazně se podle nich zhoršuje i život ostatních druhů zvířat. Ohrožuje je zejména zemědělství a odlesňování.

DURBAN, JAR - Třetina z nejvíce ohrožených ptačích druhů svůj boj o přežití prohrává, přestože byla před třemi lety zahájena kampaň na udržení biodiverzity. Vyhynutí hrozí například kolpíkům malým, kteří pocházejí z východní Asie, nebo holubům komorským, jejichž útočištěm je ostrov Svatého Tomáše v Guinejském zálivu.
Na celém světě je ohrožen kvůli nekontrolovanému rozvoji zemědělství a pokračujícímu odlesňování každý osmý ptačí druh - celkem 1211. Osud 400 z těchto druhů však dosud zůstával člověkem nepovšimnut. Vyplývá to ze zprávy, kterou ochranářská organizace Birdlife International zveřejnila na konferenci v jihoafrickém Durbanu. Odborníci v této souvislosti připomínají, že za posledních 500 let ze Země zmizelo 129 druhů ptačí říše.
\"Situace ptáků svědčí o tom, že druhů, a to nejen ptáků, ale všech živočichů, stále ubývá,\" uvedl pro list The Guardian Michael Rands z Birdlife International. Odborníci totiž považují ptáky za indikátor stavu životního prostředí.
Z 1211 ohrožených ptačích druhů, které představují osminu opeřené populace na planetě, je 179 druhů na pokraji vyhynutí, 344 je ve vážném nebezpečí a 688 je považováno za zranitelné. Z celkového počtu ohrožených druhů jich 966 čítá méně než 10 000 jedinců a příslušníci 502 druhů dokonce nedosahují ani počtu 2500. Nejhůře je na tom 77 druhů, které mají necelých padesát žijících příslušníků.
Nejvíce druhů ptactva je ohroženo v Brazílii, Himálaji, na Madagaskaru a souostrovích jihovýchodní Asie. Kromě rozvoje zemědělství a rozsáhlého odlesňování (v Africe ohrožují asi 50 procent oblastí, kde je významný výskyt ptactva) ptáci trpí také kvůli živočišným druhům odvlečeným z původního přirozeného prostředí do jejich teritorií. Podle zprávy představují pro většinu ostrovních ptačích druhů velké nebezpečí například krysy a kočky. Dalšími negativními faktory jsou znečištěné ovzduší, lesní požáry, klimatické změny a obchod s ptáky.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí