zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Oceláři řeší, jak využívat odpad

15.03.2004
Odpady
Oceláři řeší, jak využívat odpad
Evropské ocelářské společnosti řeší, jak využít odpad vzniklý při výrobě. Mezinárodního projektu financovaného hlavně z prostředků EU \"Zero Waste\", tedy nulové odpady, se účastní i čeští výzkumníci z firmy Vítkovice Výzkum a vývoj.
Cílem projektu je příprava takových technologických postupů, které dovolí přeměnu všech vedlejších produktů výroby železa a oceli na suroviny dále využitelné v průmyslu. Nejde přitom o zanedbatelná množství. Každoročně se takto jen v Česku \"ztratí\" 1,5 miliónu tun kovové substance v hodnotě několika miliard korun.
\"Podstata projektu spočívá v tepelné redukci oxidů železa z odpadních strusek a v jejich míchání tak, aby vznikly například plnohodnotné suroviny pro výrobu cementu nebo syntetické materiály k opakovanému využití v metalurgii,\" vysvětlil Milan Raclavský z Vítkovice Výzkum a vývoj.
Firma ověřuje technologii zpracování pevných odpadů na základě žádosti jednoho z hlavních řešitelů - rakouské společnosti Voest Alpine Industry (VAI). Využívá k tomu elektrické obloukové pece a výsledky údajně spějí k patentovému postupu.
\"Vedlejším, ne však nevýznamným přínosem je snížení emisí oxidu uhličitého, který patří k nejvýznamnějším skleníkovým plynům,\" připojil Raclavský. Právě metalurgie společně s dopravou a energetikou přitom patří mezi jeho hlavní emitenty.
Mezinárodního ocelářského projektu na využití odpadů se účastní vedle VAI také ocelářské společnosti Arcelor, Profilarbed, velcí zpracovatelé šrotu - Comet a Sambre a rovněž největší evropský producent cementu Lafarge. Ze středoevropských firem pouze Institut chemického zpracování uhlí z Polska a společnost Vítkovice Výzkum a vývoj.
Podle jejího ředitele a člena Rady vlády pro vědu a výzkum Jaroslava Purmenského je přímá účast na řešení této problematiky jednou z důležitých činností ústavu. \"Dostáváme se tak ke špičkovým technologiím, které spolufinancuje EU, což nám posléze dovolí uplatnit je i v našich hutích. Dá se předpokládat, že poplatky za ukládání odpadů na skládky dále porostou, že budoucnost mají výrobní postupy bezodpadové, a to i v ocelářství,\" poznamenal.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí