zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chrudim přišla kvůli protestům lidí o svého prvního velkého investora

16.03.2004
EIA
Chrudim přišla kvůli protestům lidí o svého prvního velkého investora
Nový závod na výrobu komponentů pro keramický a sklářský průmysl chtěla v chrudimské průmyslové zóně postavit italská firma Colorobbia. Kvůli protestům lidí však nakonec svůj projekt stáhla.
Ještě loni v listopadu se zdálo, že podpisu smlouvy o investici za několik stovek miliónů korun nic nestojí v cestě. Jenže na závěrečná jednání byli pozváni i zástupci Markovic, což je místní část města, která se zónou sousedí. Ti předali italským investorům petici, v níž proti výstavbě nového závodu protestují. Jako hlavní argumenty uvedli zvýšenou dopravu, hluk a emise.
Postup obyvatel Markovic překvapil jak představitele města, tak i samotné zástupce italské firmy. Ti nakonec nedávno sdělili, že od svého záměru ustupují.
\"Nebylo to fér jednání. Mnohé argumenty lidí z Markovic jsou mylné. S delegací chrudimských občanů jsem na pozvání investora podobný závod navštívil. Jde o továrnu, která zřejmě své okolí zatěžuje minimálně. V Chrudimi však nedostala příležitost to dokázat,\" říká místostarosta města Jaroslav Trávníček. Pokud podle něj přijde do Chrudimi další investor, je potřeba, aby splnil podmínky českých norem vlivu na životní prostředí.
Místostarosta rovněž uvedl, že záměr rozšiřovat tamní průmyslovou zónu v sousedství bývalé Transporty je přitom znám už čtyři roky. V minulosti se také uskutečnilo řádné veřejné projednávání územního plánu a rovněž tak veřejně se podle Trávníčka projednávají veškerá územní a stavební řízení týkající se infrastruktury.
\"Průmyslová zóna už město stála kolem sta miliónů korun a je budována pro snížení nezaměstnanosti, která nyní v tomto regionu překračuje deset procent. Každý investor přinese do města některé dobré věci, ale také určité negativní dopady. A o jejich vyváženosti je nutné pro příště důkladněji vyjednávat\", zdůraznil Trávníček.


TITULEK: Průmyslová zóna Chrudim
Dosavadní rozloha: 27 hektarů
Zamýšlená rozloha: 33 hektarů
Dosavadní náklady na vybudování zóny: 100 miliónů korun
Náklady na dobudování zóny: 80 miliónů korun
Počet investorů: žádný
Zdroj: Městský úřad Chrudim

POSLANCI
Jitka Gruntová (KSČM)
Josef Mandík (KSČM)
Radko Martínek (ČSSD)
Robert Vokáč (US-DEU)
Václav Nájemník (ODS)
Veronika Nedvědová ODS)
Alena Páralová (ODS)
Miloš Titz (ČSSD)
Miroslav Váňa (ČSSD)
Pavel Severa (KDU-ČSL)

SENÁTOŘI
Jiří Brýdl (KDU-ČSL)
Bohumil Čada (KDU-ČSL)
Václava Domšová (bezpartijní)
Jaroslava Moserová (ODA)
Petr Pithart (KDU-ČSL)
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí