zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novely byly schváleny

18.03.2004
Ovzduší
Odpady
EIA
Novely byly schváleny
Legislativním procesem úspěšně prošly tři novely zákonů, které vypracovalo Ministerstvo životního prostředí. Důvodem pro jejich změny je především nutnost zapracovat do českého právního řádu příslušné směrnice Evropské unie. Novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí zpřesňuje systém posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí. Koncepci nelze schválit bez stanoviska, které hodnotí její dopady na životní prostředí.

Klíčové je, že toto stanovisko pro celostátní koncepce bude i nadále vydávat Ministerstvo životního prostředí. Senát potvrdil rozhodnutí Sněmovny, která odmítla omezit kompetence resortu životního prostředí. Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhovalo, aby posuzování vlivů na životní prostředí celostátních koncepcí zajišťoval sám zpracovatel koncepce. V praxi by to znamenalo, že například Ministerstvo průmyslu by samo sobě vydávalo stanovisko o vlivech jím zpracované státní energetické koncepce na životní prostředí.

Novela zákona o obalech nově definuje pojem obal. Podstatně mění rozhodování v pochybnostech, zda výrobek je obalem. Zásadním přínosem zejména pro malé podnikatele je výjimka z placení registračních a evidenčních poplatků pro osoby, které mají méně než 300 kg obalů za kalendářní rok. V návaznosti na tuto výjimku ministerstvo připravuje rovněž zjednodušení vedení a vykazování evidence pro dotčené osoby. Novela se vztahuje na všechny obaly bez rozdílu, tedy i průmyslové. Ruší se povinnost vypracovat prohlášení o splnění podmínek uvedení obalu na trh a nahrazuje se jednodušším kontrolním mechanismem.

Novela zákona o ovzduší zpřesňuje platnost pro emisní limity u spaloven odpadu. Zpřísňuje se ochrana ozónové vrstvy Země. Na použité regulované látky, např. jejich dovoz a vývoz, se zavádějí stejná kritéria jako pro látky nově vyrobené.

Významnou změnou je zákaz dodávání na trh a dovozu výrobků, které obsahují hydrochlor, uhlovodíky, tzv. měkké freony. Jedná se o opatření, které je pro výrobky běžného použití v Evropské unii zavedeno.

Zdroj: MŽP
Zdroj: Odpady

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí