zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Blíží se uzávěrka pro zasílání kandidátů na ropáky

18.03.2004
Obecné
Blíží se uzávěrka pro zasílání kandidátů na ropáky

Za Moravskoslezský kraj je zatím nominována přehrada v Nových Heřminovech

Děti Země vyzývají občany, aby jim do 22. března posílali kandidáty do ankety o antiekologický čin Ropák roku a také do ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Formuláře pro vyplnění jsou na stránce www.detizeme.cz Z dosud zaslaných kandidátů je také jeden za Moravskoslezský kraj. Je jím generální ředitel Povodí Odry, s. p. Pavel Schneider za prosazování výstavby přehrady Nové Heřminoviny na řece Opavě za více než dvě miliardy korun, která má zatopit dotyčnou obec, i když její účinná protipovodňová ochrana je velmi sporná. Přitom existují levnější a krajinářsky přijatelnější alternativní opatření. Výsledky anket budou vyhlášeny 30. dubna v brněnském HaDivadle.

„Neustálá snaha budovat velké přehrady už měla také svůj patřičný ohlas, neboť ropákem za rok 1997 se stal tehdejší generální ředitel Povodí Morava Stanislav Novotný, který byl zastáncem těchto staveb,“ upozornil koordinátor obou anket Miroslav Patrik z Dětí Země. Konkrétní důvody jeho nominace jsou na www.detizeme.cz/ropak.

Dalšími kauzami, které v anketě o ropáka mohou bodovat jsou na Pardubicku a Liberecku rychlostní silnice R35, na Ústecku jezy na Labi, v jižních Čechách centrum zimních sportů na území ptačí oblasti Boletice, snaha některých poslanců oslabit zákon o ochraně přírody a krajiny či ne příliš ekologická energetická koncepce.

Kandidáta na ropáka může navrhnout kdokoliv, když uvede jeho jméno, zaměstnání a ověřitelný důvod navržení, tzn. prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo hlavní podíl na realizaci nějaké „antiekologické“ stavby. To vše se musí vztahovat k roku 2003. Důležité je samozřejmě uvést jméno a adresu navrhovatele, který by měl rovněž zaslat i písemné podklady, proč svého kandidáta navrhuje.

Kandidáta na perlu může opět navrhnout kdokoliv, když napíše jméno autora výroku, zaměstnání, přesnou citaci výroku, název zdroje a datum jeho zveřejnění. Mezi kandidáty nelze zařadit zástupce sdělovacích prostředků - publicisty a novináře. Cílem ankety je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody.

Titul Ropák roku 2002 získal generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s. Pavel Švarc mj. například za hlavní zodpovědnost při únicích toxických látek ze Spolany při srpnových povodní, za nedostatečné protipovodňové zabezpečení budov a pozemků zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně, za neochotu odškodnit občany postižené úniky chlóru, dioxiny a dalších toxických látek ze Spolany během povodní a za osobní angažovanost na přidělení několikamiliardové veřejné zakázky na sanaci Spolany bez výběrového řízení, což nyní šetří policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Zelenou perlu roku 2002 dostal zemědělský podnikatel a nájemce pozemků u Rajchéřova Miroslav Bindr, který pro Respekt v článku Hranice mezi ptákem a člověkem (z 2. 12. 2002) řekl: „Já mám jiný starosti, než se srát s nějakým záborníčkem křivým, nebo medovým, nebo co. A seru na ty jejich ptáky. Neznají hranici, kde je pták a kde je člověk.“

Galerie 11 Ropáků za jedenáct ročníků

1992 =  Július Binder  (ředitel bratislavského podniku Vodohospodářská výstavba)

1993 =  Václav Klaus  (předseda české vlády)  a Vladimír Dlouhý  (ministr průmyslu a obchodu)

1994 =  František Benda  (ministr životního prostředí)

1995 =  František Malý  (přednosta Okresního úřadu v Berouně)

1996 =  Josef Kupec  (podnikatel brněnské firmy INVESTprojekt s. s r. o.)

1997 =  Stanislav Novotný  (generální ředitel Povodí Morava, a. s. v Brně)

1998 =  Miroslav Grégr  (ministr průmyslu a obchodu)

1999 =  Jiří Drda  (poslanec a předseda představenstva liberecké firmy Termizo, a. s.)

2000 =  Josef Běle  (náměstek ministra životního prostředí)

2001 =  Miroslav Beneš   (poslanec a místopředseda ODS)

2002 =  Pavel Švarc  (gen. ředitel a předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a předseda představenstva Spolany, a. s.)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí