zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Únik látek z chemičky vyděsil Pardubice

19.03.2004
Chemické látky
Únik látek z chemičky vyděsil Pardubice

Z pardubické chemičky Synthesia v Semtíně uniklo ve čtvrtek v 16.30 hodin blíže neurčené množství plynu. Při chemickém procesu došlo na oddělení nitrocelulozy k nečekanému rozložení nitračních směsí a k úniku oxidu dusíku do ovzduší. Mohutný pestrobarevný oblak se pak přesouval po větru přes zalesněnou oblast podniku směrem na Hradec Králové.

PARDUBICE - \"Oxid dusíku sice vyvolá při vysokých koncentracích dýchací potíže, dnešní nehoda by však tyto problémy způsobit neměla,\" řekl Právu tiskový mluvčí chemičky Michal Kulhánek. \"Do ovzduší se dostaly maximálně tři desítky kilogramů výrobní směsi, a ty by se měly postupně, v převážné části již nad lesem, rozptýlit. S ohledem na jižní směr větru žádné nebezpečí pro obyvatele téměř stotisícových Pardubic ani jeho okolí nehrozí,\" zdůraznil Kulhánek.

Zatímco zlověstný žlutočervený mrak míjel Rybitví a Lázně Bohdaneč, byl v obou obcích vyhlášen stav ohrožení. Ozvaly se poplašné sirény, děti byly vyzvány k opuštění veřejných prostranství, urychleně se zavírala všechna okna v bytech. \"Při jakékoliv nehodě poskytujeme prostřednictvím SMS zpráv informace všem ohroženým obcím, stejně tomu bylo i dnes,\" uvedl Michal Kulhánek.

Lidé prý ohrožení nejsou

\"Zatím nic nevíme, případ se začal teprve vyšetřovat,\" prohlásili dva vyšetřovatelé Policie ČR před areálem chemičky. \"Zítra snad budeme vědět více,\" byla jejich poslední informace. Stejný závěr stanovil i mluvčí chemičky. \"Zjišťujeme, proč k havárii došlo. Na místě jsou všichni podnikoví dispečeři a likvidační tým,\" dodal Kulhánek. Podle hasičů při havárii kotle a následné reakci kyseliny sírové, kyseliny dusičné a celulózy a do ovzduší následně unikla směs nitrózních plynů a oxidu síry, které dráždí sliznici.

\"Žlutý mrak se šířil nad Lázněmi Bohdaneč, Rybitvím, Srnojedy a směřoval až k Dolanům. Na místě zasahovali hasiči podniku Aliachem Semtín, profesionální hasiči z Pardubic a dobrovolní hasiči z Lázní Bohdanče.\" uvedla mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková.

Hasiči z Pardubic nyní odebírají vzorky v obci Srnojedy. Odebrané vzorky budou převezeny do Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kde bude zjištěna přesná koncentrace, dodala Horíková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí