zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pneumatiky budou likvidovat vězni

22.03.2004
Odpady
Pneumatiky budou likvidovat vězni

Maximálně šetrným způsobem vyřeší problém s množstvím starých pneumatik speciální linka, která vyroste v areálu kynšperské věznice.

Karlovarský kraj - Technologickou linku na recyklaci ojetých plášťů osobních automobilů vybuduje v areálu věznice Kynšperk nad Ohří jedna ze společností v kraji, která se likvidací gumového odpadu zabývá. S výjimkou strojní údržby a kvalifikovaného technického dozoru budou na lince zaměstnáni pouze tamní vězňové.
\"Naším záměrem je stavba recyklační linky a výstavba přípojek inženýrských sítí. Finálními výstupy jsou gumové drti různých velikostí, ocelový odpad a textilní vlákno. Tyto produkty jsou prodejné na trhu,\" informoval specialista firmy Ivo Safner a dodal: \"Při provozu nebudou produkovány odpady. Odpadní vody budou pouze splaškové a budou odvedeny na stávající čističku odpadních vod v areálu věznice. Záměr nebude mít výrazný vliv na čistotu ovzduší,\"
Rada Karlovarského kraje si před udělením souhlasu s výstavbou linky vyžádala od specialistů vypracování posudku o jejím možném negativním vlivu na životní prostředí. Ten ale nebyl prokázán, a tak rada s vybudováním souhlasila.
\"Každý výrobce pneumatik má ze zákona povinnost je zpětně od spotřebitelů bezúplatně vybrat zpět a zlikvidovat. Z důvodu menší finanční zátěže však bohužel spousta pneumatik u nás v kraji místo na ekologické drticí lince, kdy hovoříme o materiálové recyklaci, končí spíše ve spalovnách. V takovém případě se jedná o recyklaci energetickou. Snažíme se dosáhnout změny platné legislativy, a tím pádem i této pro životní prostředí nevyhovující situace,\" doplnil Safner.

VÁCLAV ŠLAUF

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Bílé Karpaty (hranice ČR/SR tábor Polana - Vrbovce/Javorník)
15
7. 2017
15-22.7.2017 - Tábor, výlet, pobytová akce
Letní tábor Polana, Vrbovce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí