zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

DÁLNICE BY PŘES MIKULOV VÉST NEMĚLA

21.03.2004
EIA
DÁLNICE BY PŘES MIKULOV VÉST NEMĚLA

V Mikulově se v pátek večer sešli občané na besedě o plánované dálnici Brno-Vídeň, kterou uspořádalo občanské sdružení Nebojsa z Bavor. Diskuse se zúčastnil také lídr kandidátky Strany zelených do Evropského parlamentu Jakub Patočka a odborník na dopravu Strany zelených Martin Robeš.

 

            V publiku převažovali občané, kteří nesouhlasí s tím, aby dálnice přes Mikulov vedla. Argumentovali především narušením kulturního a přírodního prostředí ve městě, které je největší předností zdejšího kraje. Ten by ovšem byl stavbou dálnice poškozen i hospodářsky, ekologicky a sociálně. Dálnice přímo ohrožuje CHKO Pálava i vzácná ptačí území, chráněná dle úmluvy Natura 2000.

 

            Jakub Patočka se dočkal od šedesáti návštěvníkům debaty příznivého přijetí za příspěvek, v němž řekl: „V Evropě obstojí jenom ten, kdo dokáže posilovat své přednosti. V Mikulově a jeho okolí jsou to jednoznačně přírodní krásy, kulturní skvosty a znamenité víno. Nerozumím tomu, jak by dálnice mohla čemukoliv z toho prospět. Lze uvést desítky příkladů z Evropy, kde se obdobným městům slibovaly rozmanité přínosy ze stavby dálnice a nakonec splakaly nad výdělkem. Zastavovat se tu nebude nikdo a vaši lidé místo v Mikulově budou nakupovat v supermarketech na jihu od Brna. Trend v Evropě rozhodně k budování dálnic nemíří. Jedním z dalších pádných důvodů jsou klimatické změny, které už dokonce i Pentagon označuje za největší světovou hrozbu.“

 

            Členy Sdružení Nebojsa je 50 občanů obce Bavory, kteří důsledně organizují občanský odpor proti neuváženému dopravnímu projektu.

 

Kontakt:

Jana Ulbrychová, místopředsedkyně Strany zelených pro média, tel.: 724 321 845

Jakub Patočka, lídr SZ pro volby do Evropského parlamentu, tel.: 603 289 644
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí