zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ústeckém kraji prudce klesá kvalita vody

23.03.2004
Voda
V Ústeckém kraji prudce klesá kvalita vody
ÚSTĺ NAD LABEM - V Ústeckém kraji se podle sobotního severočeského vydání Deníků Bohemia prudce zhoršila kvalita zdrojů pitné vody. Severočeské vodovody a kanalizace (SČVK) přiznávají, že nejsou schopny stávající technologií kvalitu vody upravit, napsal dnes deník.

Lidem z Teplicka podle listu nyní začala z kohoutků vytékat zabarvená voda s vysokým obsahem manganu. V poslední době se abnormálně zhoršila kvalita vody v nádrži Fláje, řekla deníku mluvčí SČVK Iveta Kardianová. Flájská nádrž byla podle ní kvůli loňskému suchu naplněna pouze z jedné čtvrtiny. Tuto vodu proto nejsou severočeští vodaři schopni stávajícími technologiemi upravit na požadovanou kvalitu.

Krajský hygienik Josef Trmal listu řekl, že hygienici by zasáhli pouze v případě ohrožení zdraví občanů. Za kvalitu vody ručí podle něj její výrobce. Pavel Šubrt z ústeckého Zdravotního ústavu připomněl, že překročení povoleného obsahu manganu nemá vliv na zdravotní nezávadnost pitné vody. V minerálních vodách je podle něj tohoto prvku podstatně více.

Úbytek vody ve flájské nádrži není prý jen důsledkem suchého léta. Proutkař Jaroslav Lukšík listu řekl, že se projevuje dlouhodobý vláhový deficit. Zima sice podle něj nebyla špatná, ale na doplnění vyčerpaných podzemních zdrojů to nestačí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí