zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Arnika zahájila sbírku pro Nové Heřminovy

24.03.2004
Obecné
Arnika zahájila sbírku pro Nové Heřminovy

PRAHA - Sdružení Arnika dnes na mnoha místech (1) po celé České republice zahájilo veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude věnován na záchranu obce Nové Heřminovy na Bruntálsku. Té hrozí zánik kvůli plánované stavbě protipovodňové přehrady. Cílem sbírky je získání prostředků na vypracování studie, která by navrhla šetrnější alternativu ochrany proti povodním a umožnila tak zachování obce a zároveň i komplexnější protipovodňovou ochranu.

“Od 22.března až do konce června budou moci lidé ve vybraných knihkupectvích a antikvariátech podpořit obyvatele  Nových Heřminov zakoupením pohlednice, jejíž minimální cena je dvacet korun. Na pohlednici je zobrazeno místo, kde kdysi stávala obec Karlovec, která skončila před několika lety na dně přehrady Slezská Harta,“ vysvětluje Lenka Daňhelová ze sdružení Arnika.

Současná varianta řešení protipovodňové ochrany v povodí řeky Opavy předpokládá, že v místě, kde dnes stojí obec Nové Heřminovy, bude postavena přehrada. Ta by měla ochránit před povodněmi níže ležící město Krnov  a další obce. Sdružení Arnika považuje toto řešení za naprosto nevyhovující, protože bude znamenat ztrátu domova pro 260 obyvatel obce a nepřinese žádný užitek výše ležícím obcím ani obcím na přítoku Opavy, řece Opavici. Povodňové škody přitom byly i tam obrovské.

Seznam knihkupectví, v nichž je možno zakoupit pohlednici a symbolicky tak podpořit Novoheřminovské, zveřejňuje Arnika mimo jiné na stránkách http://arnika.org/sbirka

Příloha:

(1) Seznam míst, kde je možné zakoupit pohlednice:

Antikvariát Pod Svícnem, Farní 16, Frýdek-Místek
ACADEMIA, Zámecká 2, Ostrava
Antikvariát Fiducia, Nádražní 30, Ostrava
Malé knihkupectví a antikvariát, Žižkovo náměstí 2, Bruntál
Knihkupectví Dako, Zámecké náměstí, Bruntál
Knihkupectví Rieger - Kloss, Zámecké náměstí 2, Krnov
Dům knihy Librex, Smetanovo náměstí 8, Ostrava
Artforum, Puchmajerova 8, Ostrava
Knihkupectví SVAN, Husova 8, Vyškov
Bioprodukty, Renoirova ulice, Praha 6
Čajovna U Dvou šálků - Blanická 8, Praha 2
Čajovna U Kostela, Strossmayerovo nám. 9, Praha 7
Čajovna Letající koberec, Slaný
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí