zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O likvidaci vraků není zájem

25.03.2004
Odpady
O likvidaci vraků není zájem
Jablonec nad Nisou - Jen malý zájem lidé zatím projevili o bezplatnou ekologickou likvidaci vraků aut, kterou do 1. května nabízejí Severočeské sběrné suroviny na nové recyklační lince v Jablonci nad Nisou.
\"Zatím nám občané přivezli necelou desítku automobilů, věříme ale, že teď, když roztál sníh v ulicích, se zájem zvýší,\" řekl včera manažer firmy Pavel Strnad.
Nové recyklační centrum podle něj nabízí bezplatnou likvidaci vraků nejen obyvatelům severních Čech.
\"Nabídka platí pro občany z celé České republiky, ovšem pouze pro fyzické osoby,\" poznamenal. Vstupem do EU nabídka skončí. Pak už budou muset občané za rozebrání a likvidaci starého vozu zaplatit 50 haléřů za kilogram, což u běžného osobního auta představuje necelých 500 korun.
\"Zájem občanů o ekologickou likvidaci je malý hlavně proto, že zákon majitele osobních vozů nenutí, aby doložili, jakým způsobem svůj starý vůz zlikvidovali,\" poznamenal Strnad. Zatím tak podle něj staré nepojízdné automobily často končí na nelegálních vrakovištích a ve sběrnách. Někdy ale majitelé jen odmontují značky a nechají vůz někde stát. Města a obce tak hyzdí desítky vraků, k nimž se nikdo nehlásí. Změnu snad podle Strnada přinese vstup do Evropské unie, kde jsou pravidla přísnější.
V samotném Jablonci je podle odhadů v ulicích zhruba 100 vraků, ze kterých vytékají chemikálie a olej. Podle jablonecké mluvčí Mileny Jelínkové mají občané do května čas, aby svůj vůz nechali bezplatně zlikvidovat. Pak ale začnou úředníci z oddělení životního prostředí zjišťovat, komu vraky patří.
\"Majitelé pak budou muset nejen za jejich likvidaci zaplatit, ale navíc jim hrozí i několikatisícová pokuta,\" řekla Jelínková.
\"Ročně jsme schopni zlikvidovat až pět stovek vraků,\" doplnil Strnad. Osobní auta, ale i dodávkové vozy, mikrobusy či autobusy rozebírají pracovníci firmy doslova šroubek po šroubku. Zajišťují odbornou likvidaci všech náplní, baterií, katalyzátorů i klimatizací.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí