zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ovzduší zamořil mikroprach

25.03.2004
Ovzduší
Ovzduší zamořil mikroprach
Turnov - Představa o Turnovu jako o městě se zdravým životním prostředím bere za své. Hodně se tu práší. Dokonce tolik, že ministerstvo životního prostředí zařadilo město s několika okolními obcemi mezi místa se zhoršenou kvalitou ovzduší.
Prašnost ve městě dlouhodobě překračuje imisní limity. \"Jde o neviditelné částečky prachu, které jsou lehké a dlouho se udržují v ovzduší. Proto je lidé vdechují ve velkém množství,\" řekla Ivana Nejezchlebová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Turnově.
Mezi obce se zhoršenou kvalitou ovzduší zařadilo ministerstvo životního prostředí nejen Turnov, ale také blízké Ohrazenice i vzdálenější Čtveřín, Pěnčín, Paceřice a Vlastibořice.
Co nebo kdo znečištění zdejšího ovzduší prachem způsobuje? Podílí se na tom prašné průmyslové provozy nebo spalování tuhých paliv. \"V poslední době je ale stále významnějším faktorem automobilová doprava. Zvlášť v Turnově, který je velkým dopravním uzlem,\" vysvětlila Nejezchlebová.
Přesné údaje, jak moc prašno na Turnovsku je, chybí. Takzvaný prašný spad měří Český hydrometeorologický ústav. \"Na Turnovsku ale nemá měřicí stanice, a tak zdejší situaci vypočítal na základě matematických modelů,\" doplnila Nejezchlebová.
Ze zařazení mezi nezdravá místa plynou Turnovu povinnosti. Musí zpracovat analýzu, která vyhledá znečišťovatele ovzduší prachem. A navíc má navrhnout řešení nepříznivé situace.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí