zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce Třebíčska chystají výrobu energie z bioplynu

01.04.2004
Odpady
Obce Třebíčska chystají výrobu energie z bioplynu

         - Obce Třebíčska chystají výrobu elektrické energie z bioplynu na skládce komunálního odpadu Petrůvky. Projekt za 17 milionů korun, který na Vysočině zřejmě nemá obdoby, se má uskutečnit do konce letošního roku. Peníze z prodeje elektřiny poslouží k vybudování dalších zařízení, například na kompostování domovního odpadu nebo zpevněné plochy na stavební suť, řekl ČTK ředitel Svazku obcí Třebíčska Pavel Gregor.
Potřebu nových provozů vyvolávají zpřísňující se předpisy pro nakládání s odpady. \"Je mnoho zařízení, která ještě nejsou ani v kraji a budou se muset vybudovat,\" vysvětlil.

Zpracování bioplynu se chystá současně s rekultivací části skládky; na investiční náklady chtějí obce získat státní dotaci. Kromě zařízení na jímání plynu se vybuduje zpevněná plocha, na níž bude v kontejnerech umístěna čerpací stanice a energetická zařízení. \"Před budovou máme trafostanici. Máme i předběžný souhlas energetiků, že nás napojí,\" uvedl Gregor. Elektřina se bude prodávat do sítě za zvýhodněnou cenu, protože jde o obnovitelný zdroj. Náklady se mají vrátit nejdéle do sedmi let.

Podle ředitele lze těžko předvídat, jak dlouho bude skládka produkovat kvalitní bioplyn. Dosud se totiž ukládalo hodně biologicky rozložitelného odpadu, například z domácností, nyní je tlak na jeho zpracování jiným způsobem. \"Ale předpokládáme, že nejméně 15 let by výroba elektřiny měla běžet,\" uvedl.

Energetická zařízení budou produkovat i teplo. Rozhodnutí o jeho využití má padnout až po ukončení zkušebního provozu v prvním čtvrtletí příštího roku. \"Budeme zvažovat vybudování nějakého provozu, například sušičky dřeva,\" uvedl ředitel.

V Petrůvkách se odpad ukládá od roku 1994. Svazek, který sdružuje 166 obcí z Třebíčska a z části Jihlavska, kromě skládky provozuje také síť sběrných dvorů a třídírnu odpadů v Třebíči.

Věra Stejskalová

ZDROJ:www.recyklace.net

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí