zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Budovat kanál Dunaj- Odra- Labe není vůbec potřeba

05.04.2004
Voda
Budovat kanál Dunaj- Odra- Labe není vůbec potřeba
V poslední době se opět objevilo několik úvah nad stavbou kanálu Dunaj- Odra- Labe. Je mi známo, že se o tomto projektu mluví již více než 300 let. Dostatečně dlouhá doba na to, aby se daly vyvodit alespoň některé závěry. Předně se domnívám, že není žádná potřeba toto dílo vůbec budovat. Je totiž otázkou, co by se po této cestě vlastně přepravovalo. Vždyť téměř souběžně s uvažovanou trasou kanálu vede rekonstruovaný železniční koridor, který bezpochyby zvládne případný nárůst poptávky po dopravě v tomto koridoru.
Další argument, který je nasnadě, se týká nákladů na tuto stavbu a ty by byly obrovské. Jsem toho názoru, že peníze je třeba směrovat zejména do výstavby dálnice D1 a rychlostních komunikací R 49, R 55 a R 57, které jsou pro Zlínský kraj životně důležité. A to nemluvím o nutnosti rekonstrukcí ostatních silnic, které jsou mnohdy na hranici sjízdnosti.
Dalším hlediskem, které je třeba mít na mysli, je hledisko vlivu na životní prostředí. Tato stavba by znamenala obrovský zásah do krajiny, byly by zničeny mnohé cenné ekosystémy, a to nemluvím o dopravním zatížení těžkou stavební technikou v jednotlivých lokalitách po dlouhou dobu.
Argumentů, proč toto dílo nestavět, by se jistě dalo shromáždit víc. Nepochybuji o tom, že stejné množství argumentů proč stavět, dokážou dát na stůl i příznivci stavby. Otázkou pak bude jejich váha.
Jinou věcí je zprovoznění tzv. Baťova kanálu pro rekreační plavbu až do Kroměříže. Zde je určitě možno toto dílo považovat za užitečné a prospěšné. Jednak je poměrně jednoduché na realizaci bez podstatných zásahů do krajiny a jejích ekosystémů, a jednak by zcela jistě prospělo rozvoji cestovního ruchu v našem a Jihomoravském kraji. Doufám, že k jeho realizaci dojde v dohledné době, a to i s možností spolufinancování z fondů Evropské unie.
Vojtěch Jurčík, člen Rady Zlínského kraje pro životní prostředí, zemědělství a strategický rozvoj
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí