zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Česku se sice žije dobře, ale na ekologický dluh, uvádějí odborníci

06.04.2004
Obecné
V Česku se sice žije dobře, ale na ekologický dluh, uvádějí odborníci
Česká republika patří mezi novými zeměmi Evropské unie k těm s nejvyšší kvalitou života, žije však na \"ekologický\" dluh.
Tým právníků z Ústavu pro ekopolitiku, který pro vládu připravuje návrh strategie udržitelného rozvoje Česka, například uvedl, že Češi spotřebovávají ročně větší množství přírodních zdrojů, než činí kapacita jejich území.
Čechům patří 33. příčka na celosvětovém žebříčku kvality života, ale takzvaná ekologická stopa činila v roce 1999 dvojnásobek toho, než je biokapacita země. Do ekologické stopy se například započítává množství půdy a vody, které je nutné k asimilaci odpadů.
Podle návrhu strategie se Češi přiblížili evropskému standardu v množství komunálního odpadu. Ročně ho jeden Čech vyprodukuje 465 kilogramů, což je o 34 kilogramů méně, než činí evropský průměr.
Větší než evropskou má Česko spotřebu energie na jednoho obyvatele. Největším problémem jsou pro Česko vysoké měrné emise oxidu uhličitého, problematické jsou také emise oxidů dusíku. Na jednotku hrubého domácího produktu v Česku vzniká dvojnásobně víc oxidu uhličitého, než činí průměr EU.
Návrh strategie je zveřejněn na internetových stránkách vlády.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí