zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slovensko kontra

09.04.2004
Odpady
Slovensko kontra
Zdá se, že Slovensko se bezkonkurenčně dostalo do čela evropských zemí, s rádoby nejlepší environmentální obalovou legislativou (dá-li se rovnítko v tomto sektoru mezi slovy nejpřísnější a nejlepší)
Recyklační fond - skrytá forma ekodaní (pikantní o to více, že výběr provádí privátní subjekt);

Povinné plány na snižování objemu používaných obalů z PVC;

Povinné plány na snižování používání jednorázového nádobí (talíře, vidličky jako obaly);

Trojúhelník s kódem a panáček

Aby tuto pozici posílilo, Ministerstvo životního prostředí SR vydalo v prosinci loňského roku vyhlášku č. 577/2003, kterou zavádí povinnost označovat obaly od 1. ledna 2004 (ačkoli ve vyhlášce vydané rok předtím bylo pro tuto povinnost přechodné období až do ledna 2006)

1. značkou, která znamená, že obal je možné využít,

2. písmenným nebo číselným kódem materiálové identifikace obalu,

3. značkou, která znamená, že obal je nutné po použití dát do sběrné nádoby (panáček, basketbalista, tidy man).

Je užitečné si uvědomit, že dle slovenské definice obalu, je obalem výrobek, který se používá na balení, ochranu nebo manipulaci se zbožím. Takto pojatá definice má široký záběr, pod pojem obal je schopna zahrnout jak obalové a manipulační prostředky, tak i obaly spotřebitelské, skupinové i přepravní. Tento pohled stvrzují rozhodnutí vydaná Ministerstvem hospodářství SR. Body 1 a 2 jsou v rozporu se směrnicí 94/62/EC (paragraf 8, odst. 1) a Rozhodnutím Komise 129/97/EC a povinnost dle bodu 3 (dle dostupných informací) je jako v jediné zemi v Evropě a tím i na světě.

Palety, to je FÓR

Tragikomičnost situace lze velmi dobře demonstrovat na paletách. Paleta EUR jako manipulační prostředek je zřejmě dle slovenské legislativy obalem, proto kromě jiného musí být označena trojúhelníkem s nápisem FOR nebo 50, panáčkem a pokud je její používání v režimu záloh ještě i dalším nápisem \"Návratný obal\". Je naprosto jasné, že zbytek Evropy bude tyto požadavky ignorovat. Slovenské kontrolní orgány budou nuceny zavřít obě oči. Nebude to poprvé a ani zřejmě naposled.

Jednotný trh a bariéry

Dle litery vyhlášky (ducha nalézti nelze) by sklárna měla označit každou zavařovací sklenici, kterou producentovi okurek dodá, pravda nemusí to být přímo na sklenici, stačí přiložený letáček. Skvělé. Nezdá se vám, milí čtenáři, že nás úředníci považují za naprosté hlupáky, kteří nepoznají, co je sklo a dřevo nebo papír a že odpadky máme házet do koše? A ještě mají tu drzost, zaštiťovat se Bruselem, ačkoli postupují v rozporu s evropskými požadavky. Značení bylo podrobně rozebíráno na Central and Eastern European Conference on Packaging 2003, v květnu 2003 v Brně, kde se ukázalo, že řada zemí jde za rámec směrnice, ale například Polsko a Česko změkčily požadavky, aby nevytvářely bariéry volného obchodu. Slovensko přitvrdilo...

Jednotný trh je dobrý, jednotný trh se specifiky je lepší? A je to vůbec ještě jednotný trh?

AUTOR: Vlado Volek
www.syba.cz
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí