zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EK zahájila postup vůči deseti zemím kvůli znečišťování prostředí

07.04.2004
Obecné
EK zahájila postup vůči deseti zemím kvůli znečišťování prostředí

Evropská komise zahájila právní kroky vůči deseti členských zemím EU kvůli porušování evropské legislativy týkající se životního prostředí. Zároveň zažalovala Řecko u Evropského soudního dvora za to, že dostatečně a v souladu s evropskou legislativou nechrání divoké ptactvo. Informovala o tom dnes v Bruselu mluvčí komise.
EK viní Francii, Belgii, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Itálii, Portugalsko a Švédsko z toho, že včas nepřevedly do národní legislativy evropskou směrnici usilující o snížení obsahu síry v pohonných hmotách. \"Národní legislativa měla vejít v platnost již 30. června 2003. Žádný z výše uvedených států toto datum nedodržel,\" píše se v komuniké komise.
Komise proto těmto zemím poslala takzvané druhé písemné varování, což je předstupeň před možným postoupením záležitosti evropské justici.
Podle směrnice z roku 2003 musí být obsah síry v benzinu či naftě nižší než 10 miligramů na kilogram. Snižování obsahu síry v palivech má značný ekologický význam, protože vede k menšímu množství škodlivého oxidu siřičitého v ovzduší.
\"Lidé mají právo dýchat čistý vzduch. Členské státy musejí plně dodržovat své závazky,\" uvedla komisařka pro životní prostředí Margot Wallströmová.
Komise rovněž zaslala takzvané první varování Británii, Lucembursku a Belgii kvůli tomu, že nedodržují některé normy omezující vypouštění chemických látek poškozujících ozónovou vrstvu, která chrání planetu před škodlivým zářením.
Ekologickému hněvu evropské exekutivy neuniklo ani Řecko. EK jej zažalovala u Evropského soudního dvora za to, že dostatečně a v souladu s evropskou legislativou nechrání divoké ptactvo.
Řecko podle komise nevybudovalo dostatečné množství speciálních chráněných zón (ZPS) pro divoké ptáky. \"Podle dostupných vědeckých informací měly být ZPS na 186 místech s celkovou plochou tři miliony hektarů. Řecké úřady však určily jako ZPS pouze plochu jednoho a půl milionu hektaru,\" praví se ve zprávě komise.
Směrnice o ochraně divokého ptactva je nejstarším evropským legislativním nástrojem týkajícím se ochrany životního prostředí. Vytváří globální mechanismus ochrany divokých ptáků v unii.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí