zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Porubští radní poprvé jednali s občany o úpravách parku

07.04.2004
Příroda
Porubští radní poprvé jednali s občany o úpravách parku

OSTRAVA – Představitelé porubské radnice se nedávno setkali s obyvateli domů na Havlíčkově náměstí, aby hovořili o chystaných úpravách tamního parku. Podle sdružení Arnika, které se jednání snažilo vyvolat již více než půl roku, šlo o vůbec první diskusi úřadu s občany o nějakém projektu. Plán radnice na „estetizaci a humanizaci zeleně“ na celém území Poruby vyvolává od počátků masivní nesouhlas veřejnosti. Na Havlíčkově náměstí se mělo původně kácet více než sto zdravých stromů, přímo v ploše parku měla být umístěna hřiště a psí kout. Arnika jednání ocenila, tvrdí však, že proběhlo pozdě a za špatných podmínek.

 

„Porubská radnice učinila vstřícný krok, když pozvala občany k veřejnému jednání o úpravách parku na Havlíčkově náměstí. Poprvé po dvou letech od počátku plánů na plošné kácení stromů měli občané možnost seznámit se s navrhovanými úpravami parku,“ řekla zástupkyně místních občanů Helena Váňová. Podle ní jsou diskuse s občany a citlivý přístup k úpravám zeleně nezbytné. „Havlíčkovo náměstí je významným krajinným prvkem, navíc i součástí městské památkové zóny,“ dodala Váňová. Setkání se zúčastnilo asi šest desítek lidí, kteří vesměs protestovali proti radikálnímu kácení a výrazným změnám parku.

 

Arnika ocenila, že radnice poprvé zorganizovala jednání s občany, které podle zákona není povinna provádět. „Změny přístupu radnice k občanům si vážíme. Snažili jsme se podobné jednání vyvolat už více než půl roku, radnice to však celou dobu odmítala. Hojná účast lidí potvrdila, že veřejnost se o koncepce radnice zajímá,“ řekl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Je nicméně škoda, že veřejnost neměla možnost se s celým projektem seznámit v předstihu. Také není jasné, jak chce radnice připomínky zapracovat do konečného řešení, protože příslušná správní řízení už byla zahájena. Jednání s občany mělo jednoznačně proběhnout dříve,“ uvedl Skalský s tím, že pozdní jednání může být pouze snahou radnice zlepšit si image bez toho, aby byly názory lidí brány v potaz.

 

„Doufáme, že podobná jednání s občany budou pokračovat,“ věří Helena Váňová. „Lidé, kteří v okolí rekonstruovaných parků žijí, by měli mít právo ovlivnit výsledné řešení.“ Podle Váňové by mělo být případné příští jednání rozhodně v sále a ne přímo na ulici. „V parku bylo špatně slyšet, mapy a plány nebylo zdálky dobře vidět, navíc bylo lidem zima a mnozí kvůli tomu předčasně odešli.“ Jednání podle ní přesto určitý význam mělo – lidé se mohli poprvé vyjádřit k nějakému projektu města a vznést své připomínky. „Budeme teď sledovat, nakolik se názor občanů promítne do konečného řešení parku. To bude nejlepším testem, zda radnice bude brát hlas veřejnosti vážně,“ dodala Váňová.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí