zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Natura 2000: Senát dnes rozhodne

08.04.2004
Příroda
Natura 2000: Senát dnes rozhodne

Evropskými  pravidly  ochrany přírody - takzvanou soustavou Natura 2000, se bude dnes zabývat plénum Senátu. Především na jeho postoji nyní záleží, zda Česká republika stihne svůj závazek – vyhlásit do data vstupu do Evropské unie takzvané oblasti ochrany ptactva a odeslat do Bruselu národní seznam stanovišť  [1]. 

Návrh novely zákona o ochraně přírody, který do českého právního řádu obě příslušné evropské směrnice převádí, počítá i s kompenzacemi vlastníkům za případné ztráty. V současné době se dokončují přípravy na vyhlášení 41 oblastí ochrany ptactva. Vláda by je měla vyhlásit svým nařízením a o jejich definitivní podobě nyní probíhají  intenzivní jednání zástupců ministerstva životního prostředí s kraji, obcemi a vlastníky pozemků [2].

„Návrh zákona je pracně dojednaným kompromisem z Poslanecké sněmovny. Věřím, že pro něj senátoři rukou zvednou a umožní tak účinně chránit místa, která jsou unikátní z celoevropského pohledu,“ komentuje zítřejší jednání ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Ochranný režim v mnoha územích soustavy Natura 2000 bude méně přísný než v současných chráněných územích. Na všech územích bude stát podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Nebude tedy bránit lesnímu nebo zemědělskému hospodaření, které má pozitivní či neutrální vliv na stav populací chráněných druhů nebo přírodních stanovišť.

Poznámky:

[1] Pod označením Natura 2000 se skrývají dvě evropské směrnice: takzvaná směrnice o ptácích (č.79/409/EHS) a směrnice o stanovištích (92/43/EHS). Česká republika je musí zahrnout do svého právního řádu. Lokality, které by měly být součástí soustavy Natura 2000, byly vybrány na základě odborného přírodovědného zmapování celé republiky. Evropská unie dodržování směrnic v oblasti životního prostředí pečlivě sleduje a za jejich porušování hrozí citelné sankce.

[2] Návrhy obecně závazných právních předpisů pro ptačí oblasti a jejich vymezení jsou zveřejněny na adrese www.env.cz, rubrika Aktuality. Řada informací je k dispozici na www.natura2000.cz.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí