zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát: Natura 2000 i v České republice

13.04.2004
Příroda
Senát: Natura 2000 i  v České republice

Senát právě schválil novelu zákona o ochraně přírody, která umožní, aby i v České republice platila evropská pravidla ochrany přírody – takzvaná soustava Natura 2000 [1]. „Jsem rád, že senát umožnil, abychom účinně chránili místa, která jsou unikátní z celoevropského pohledu a tak dostáli svým závazkům vůči Evropské unii,“ komentuje hlasování ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Pro schválení zákona hlasovalo 41 senátorů, proti bylo 10. Novelu musí ještě podepsat prezident.

Novela zákona počítá s kompenzacemi vlastníkům za případné ztráty. V současné době se dokončují přípravy na vyhlášení 41 oblastí ochrany ptactva. Vláda by je měla vyhlásit svým nařízením do data vstupu do Evropské unie a o jejich definitivní podobě nyní probíhají  intenzivní jednání zástupců ministerstva životního prostředí s kraji, obcemi a vlastníky pozemků [2]. Do května by měl být do Bruselu také odeslán národní seznam stanovišť – na jejich vyhlášení je pak ještě šest let času.

Ochranný režim v mnoha územích soustavy Natura 2000 bude méně přísný než v současných chráněných územích. Stát zde bude podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. Pokud přece jen bude majitel v hospodaření omezen, budou mu vypláceny kompenzace. Do května by v České republice  mělo vzniknout  41 oblastí ochrany ptactva a Evropské komisi odeslán národní seznam stanovišť – na jejich vyhlášení je pak ještě šest let času.

Poznámky:

[1]  Pod označením Natura 2000 se skrývají dvě evropské směrnice: takzvaná směrnice o ptácích (č.79/409/EHS) a směrnice o stanovištích (92/43/EHS). Česká republika je musí zahrnout do svého právního řádu. Lokality, které by měly být součástí soustavy Natura 2000, byly vybrány na základě odborného přírodovědného zmapování celé republiky. Evropská unie dodržování směrnic v oblasti životního prostředí pečlivě sleduje a za jejich porušování hrozí citelné sankce.

[2] Návrhy obecně závazných právních předpisů pro ptačí oblasti a jejich vymezení jsou zveřejněny na adrese www.env.cz, rubrika Aktuality. Řada informací je k dispozici na www.natura2000.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí