zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novinky bezpečnostní techniky Dräger

14.04.2004
Chemické látky
Novinky bezpečnostní techniky Dräger
Návštěvnost loňského chemického veletrhu ACHEMA 2003 značnou měrou ovlivnila epidemie SARS ve východní a jihovýchodní Asii. O to více vzrostl zájem o osobní ochranné prostředky, letos je tomu podobně.
Opět se sahá po maskách a bezpečnostních pomůckách - vedle terorismu s užitím chemických a biologických látek ve světě hrozí v Asii ptačí chřipka.

Trvajícímu zájmu vyhověl německý výrobce bezpečnostní a detekční techniky Dräger Safety AG z Lübecku a připravil vedle nových osobních masek i novinky detekční a měřicí techniky pro průmysl, soubor inovací pevných a přenosných přístrojů pro výbušné a toxické plyny (technika Dräger u nás není neznámá, za všechny přístroje zmiňme například alkometry v rukou Policie ČR).

Respirátory, masky a filtry X-plore

Nové masky pro lehkou ochranu mají při vysoké účinnosti i vyšší uživatelský komfort. Dva nové modely respirátorů X-plore 3300 a 3500 (z nichž první typ je určen pro krátkodobé užití), jsou vyrobeny z nového a pružného materiálu DrägerFlex na bázi termoplastického elastomeru (TPE), zaručujícího dokonalou těsnost a nealergické chování i pro citlivou pleť. Jsou ideální ochrannou pomůckou například pro použití v prašném prostředí na stavbách, při broušení, při ochraně před vdechováním dýmu při svařování, chemických laboratořích a provozech, a ve výrobě kde se používají rozpouštědla nátěrových hmot. Jsou vyráběny ve třech velikostech (S, M a L) a s novým křížovým popruhem umožňují nošení ochranných brýlí, přileb i svářečských kukel. Neklouzavý materiál popruhu netrhá vlasy.

Celoobličejová maska X-plore 5500 je založena na osvědčeném designu masek Panorama Nova a doplňuje řadu masek X-plore. Je vyrobena z dvouvrstvého pružného materiálu na bázi elastomerového EPDM kaučuku a vybavena širokoúhlým visorem s vysokou chemickou odolností plastového skla odolného vůči poškrábání. Díky flexibilitě a přilnavosti materiálu se může vyrábět v jedné univerzální velikosti. Lehké dvojité filtry s jednoduchým nasazením na bajonetový uzávěr jsou umístěny tak, že nezakrývají výhled a umožňují plně se soustředit na činnost.

Detekční a varovné systémy pro průmysl

Nový pevný varovný systém Polytron SE Ex LC M pro hořlavé plyny a páry, mj. pro čpavek, ethylen, metan, propan, propylen a vodík, pracuje v rozsahu 0 až 10 % dolní meze výbušnosti se zvýšenou citlivostí měření v rozsahu teplot -40 °C až 85 °C. Je zvláště vhodný pro monitoring úniků hořlavých a výbušných plynů a kapalin u skladovacích nádrží a rozvodů. Koncepce přístroje spočívá spíše na omezení rozsahu následných škod než jako preventivní (primární) ochrana proti výbuchu včasnou detekcí i malých úniků médií s následným včasným varováním pro ochranu životů, majetku a před škodami na životním prostředí. Pro sledování úniků u plynových turbin a kotlů vytápěných zemním plynem do teplot až 150 °C a v měřicím rozsahu 0 až 100 % dolní meze výbušnosti je určen nový varovný systém Polytron SE Ex HT.

Oba přístroje mohou být připojeny na vyhodnocovací jednotku Regard-1 s volně stavitelným detekčním prahem a typem varování pro všechny výbušné a toxické plyny a kyslík. Všechny přístroje mají kompenzaci vlivu teploty a vlhkosti prostředí a jsou schváleny v kategorii II 2 G pro zóny 1 a 2 dle zpřísněných požadavků směrnice EU 94/9/EG (ATEX 100 nebo také ATEX 95), která vstoupila v účinnost k 1. 7. 2003 ve všech státech EU včetně nově přistupujících.

Mobilita je důležitá

Novinkou je přenosný detekční přístroj Pac Ex 2, jenž je k dispozici ve dvou verzích. Jako detekční a varovný přístroj na bázi katalytického senzoru pro výbušné a toxické plyny nebo jako kombinovaný přístroj vybavený kyslíkovým elektrochemickým senzorem. Lehký a pouze 250 g vážící kapesní přístroj s ovládáním 3 tlačítky pracuje na NiMH akumulátor nebo na alkalické baterie AA. Větším přenosným přístrojem je X-am 3000 pro detekci CO, CO2, H2S a hořlavých plynů na stejném základě.

Nový kompaktní kapesní přístroj microPac Plus velikosti platební karty s LED displejem a indikací v ppm umožňuje spolehlivé digitální měření obsahu toxických a výbušných plynů CO, H2S, PH3 (fosfin), kyanovodíku ale i kyslíku a CO2 s vydáním varovného signálu. Pracuje bez výměny zdroje 2 roky. Ve variantě microPac Hb-CO testuje obsah CO ve vydechovaném vzduchu osob ohrožených otravami CO při požárech a nedokonalém spalování paliv.

K monitoringu odorantů při úniku zemního plynu je určen přístroj Pac III, jenž detekuje odorant THT v zemním plynu. K detekci těkavých organických látek (VOC) v půdě, vodě, úniku z nádrží a pro měření v uzavřených prostorách byl vyvinut nový přístroj Multi PID 2, založený na inovativní fotoionizační technologii (PID).

Pro simultánní snímání dat až 10 stejných i různých přístrojů a jejich archivaci slouží snímací a kalibrační stanice E-Cal. Po sejmutí dat stanice kalibruje a připraví přístroje opět k činnosti s plnou kapacitou interní paměti.

Detekce bojových plynů a drog

Do této techniky patří nový osobní přístroj Multi-IMS (Ion Mobility Spectrometer) pro detekci a signalizaci bojových chemických látek, vybavený signalizací včasné ochrany. V koncentracích od 0,01 do 0,1 mg.m-3 zjišťuje nervové jedy, od 0,5 do 2 mg.m-3 zpuchýřující látky a od 20 do 50 mg.m-3 krevní jedy (např. HCN). Má rozměry 100 x 50 x 240 mm a hmotnost 800 g včetně Li-iontové baterie, s níž vydrží pracovat 10 h (na přání se dodává i síťový díl 100/240 V).

K provedení důkazu požití drog slouží nový přístroj Dräger DrugTest, využívající citlivosti kombinace selektivních imunochemických komponent s luminiscenčními částicemi jako signálních látek na různá složení drog k důkazu ze slin. Důkaz, provedený ze vzorku slin po odebrání pouhých 0,1 ml tekutiny, netrvá déle 10 min. Proti důkazům z krve, moči nebo vlasů je přenosný systém rychlý, diskrétní a jednoduchý. Nový test má význam především pro kontrolu řidičů a personálu na rizikových pracovištích.

Systém SAFE

Se zákaznickým systémem SAFE (akronym z německého Service-Ausbildung- Finanzierung-Effizienz) nabízí Dräger komplexní balík služeb bezpečnostní techniky a managementu rizik pro optimální výcvik personálu a využití zdrojů v organizaci a logistice podniku. Pro krátkodobé odstávky průmyslových zařízení za účelem oprav a revizí Dräger vytvořil Shut-Down Management, v němž nabízí režim odstávky, podporu a provedení prací vlastními odbornými pracovníky, od manažerů bezpečnosti, bezpečnostních techniků a montérů včetně jejich ubytování v kontejnerech a zdravotního zabezpečení.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí