zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Chtějí vyrábět ekologické topivo

14.04.2004
Obecné
Chtějí vyrábět ekologické topivo
Vlčice - Zástupci členských obcí tvořících Společenství obcí Podkrkonoší se setkali s odborníky, kteří mají zkušenosti s výrobou biopelet. Ekologické topivo by se v budoucnu mohlo vyrábět právě na území zdejšího mikroregionu.
Podkrkonošské obce chtějí získat prostředky od státu i z fondů Evropské unie a použít je na vybudování výrobny ve Vlčicích. Ty vlastní vhodný zemědělský objekt, kde do roku 1989 probíhala výroba krmných granulí.
\"Setkali jsme se s lidmi, kteří pěstují krmný šťovík, potřebný k výrobě biopelet. Na schůzku se dostavili také zástupci firmy vyrábějící stroje a kotle, pozvali jsme pracovníky výzkumného ústavu rostlinné výroby. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, které můžeme při realizaci projektu využít,\" uvedl starosta Pilníkova František Hubáček.
Společenství obcí předpokládá, že na svých případně pronajatých pozemcích vypěstuje biomasu ve formě perspektivního krmného šťovíku a rychle rostoucích dřevin, zejména topolů. Počítá rovněž s využitím obecních lesů. Biopalivo vyrobené z biomasy se hodí k automatickému plnění zásobníků kotlů. Ve Vlčicích by se podle předběžných odhadů mohlo vyrobit při dvousměnném provozu až dva a půl tisíce tun pelet ročně. Většina produkce by přitom byla vyvážena do zahraničí. Cílem projektu je kromě zvýšení ekonomické soběstačnosti regionu i vytvoření nových pracovních příležitostí a zhodnocení místních obnovitelných zdrojů.
\"Realizace projektu závisí na získání prostředků, jedná se o několik milionů korun,\" dodal Hubáček.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí