zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V noci shořelo na Blanensku 20 hektarů lesa

16.04.2004
Les
V noci shořelo na Blanensku 20 hektarů lesa
ČERNÁ HORA (Blanensko) - Dvacet hektarů lesa shořelo v noci na dnešek u Černé Hory na Blanensku. Oheň vzplál v úterý po 16:00. Popelem lehl smrkový porost i s přilehlou lesní školkou. Způsobenou škodu lesníci odhadli na 1,7 milionu korun, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Na místě bylo ještě dnes v 10:00 pět hasičských jednotek, které likvidovaly doutnající pařezy. Kvůli větru totiž stále hrozí, že se plameny opět rozhoří. Zásah skončí nejdříve odpoledne.

Na shořeništi již pracují vyšetřovatelé hasičů. Stanovili tři možné příčiny neštěstí. Za nejpravděpodobnější považují, že oheň vyšlehl při pálení klestí po kácení stromů nebo něčí nedbalostí. Ještě stále nevyloučili možnost, že požár mohl někdo úmyslně založit, uvedl Haid.

Plameny v úterý odpoledne zachvátily smrkový porost ve stáří okolo 20 let a také přilehlou lesní školku Lesní správy Tišnov. Přibližně tři hodiny pak trvalo 12 hasičským jednotkám, než dostaly plameny pod kontrolu. Vodu si museli hasiči dovážet z nedaleké obce Lažany, a to 18 cisternami.

Zásah byl podle Haida složitý. Oheň totiž zachvátil až příliš velký prostor, vítr plameny rozfoukával, požár se šířil kořeny a v lese bez vody bylo navíc hned několik ohnisek. Při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí