zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropané nejedí hlemýždě z Mostu, zákaz sběru trvá

19.04.2004
Příroda
Evropané nejedí hlemýždě z Mostu, zákaz sběru trvá
Most - Hlemýžď zahradní je stále ohroženým druhem. Město plže už jeden rok chrání před jednotlivci a organizovanými skupinami sběračů. Ti ve volné přírodě v okolí Mostu hlemýždí populaci téměř vyhubili. Vykupovaný plž (Helix pomatia) končil jako pochoutka na talířech gurmánů v zahraničí.
\"Nařízení o zákazu sběru stále platí,\" sdělil Petr Formánek z odboru životního prostředí a mimořádných událostí magistrátu. To vydala rada města 24. března 2003. Zákaz sběru a výkupu tohoto plže na správním území Mostu začal platit 10. dubna téhož roku. Podle Formánka město od té doby nezjistilo porušení zákazu. Za nedovolený sběr hrozí pokuta až padesát tisíc korun.
K ohrožení početního stavu hlemýždě docházelo v jižní části Mostecka. Problém město konzultovalo s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR v Praze, která hájení plže doporučila. Podle Formánka zatím není důvod nařízení zrušit. Čeká se, až populace plže vzroste natolik, že sběru odolá. Na Mostecku se v období 1994 až 2001 sebralo a vykoupilo přes sedmdesát tun hlemýžďů. Nejvíce plžů nasbírali lidé v roce 1996. Výkupny tehdy navážily více než třicet tun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí